Cevaplar.Org

ÖRTÜNMENİN HÜKMÜ

Soru: Başörtüsü dinin bir hükmü müdür? C-İslam’da avretin örtünmesi, tartışılmaz bir farzdır. Şimdiye kadar hiçbir âlimin tesettürün farziyetinde ve dini oluşunda farklı bir görüş beyan ettiği tarihen sabit değildir


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2007-12-30 03:57:02

Soru: Başörtüsü dinin bir hükmü müdür?

C-İslam’da avretin örtünmesi, tartışılmaz bir farzdır. Şimdiye kadar hiçbir âlimin tesettürün farziyetinde ve dini oluşunda farklı bir görüş beyan ettiği tarihen sabit değildir.

Tartışma, sadece kadının el ve yüzün örtmesinde söz konusu olmuştur. O da normal hallerde. Fitne ve tahrik unsuru söz konusu olursa ittifaken el ve yüzün de örtünmesi gereklidir. (Ahzap/ 59 ve Nur/30-31 ayetlerine bakılabilir).

Dünyada tesettüre riayet etmeyen ve hatta karşı çıkan, nefsi emmarenin heva ve hevesleri tarafından esir edilen batı alemidir. Gelişmiş bilim ve akli selime rağmen nefsin hakimiyeti altına giren ve onun hegemonyası altında kayıtsız şartsız itaaet eden gayr-i müslim alem, İslamiyet’in kemalatını, ahlaki ve insani yüce değerlerini içine sindiremediği ve onlardan mahrum oldukları için, İslam alemini de kendileri gibi nefse ve yaveri olan şeytana esir ve tutsak etmek için her melaneti işlemektedir. Evet, 20. asrın egemen kölesi, süfli hislerinin esiri, seksüel duygularının tutsağı ve şehvetperest çağdaş erkeğin nefsi ve onun dalkavukçusu olan şeytandır İslami tesettür ve özgürlük üniformasına karşı çıkan.

Kadın hakları tuzakları adı altında zavallı kadını, seksperest erkeklere kurban edilmiştir.

Şahsiyeti ve iffeti ayaklar altına alınmıştır. Toplumsal kalelerde fuhşa gedikler açılmıştır, AİDS ve zührevi hastalıklar gibi çağın vebası ve belası davet edilmiştir, toplumsal yaşamın sağlığı ve mutluluğu alt üst edilmiştir. Böylece sonsuz mutluluk hakkı ebediyen elinden alınarak sonsuz mutsuzluğa mahkûm edilmiştir.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey insanlar! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın; Allah'tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir yaratıcı var mı? O'ndan başka tanrı yoktur. Nasıl oluyor da (tevhidden küfre) çevriliyorsunuz!

Fatır, 3

GÜNÜN HADİSİ

Sehavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil sehavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI