Cevaplar.Org

BORSANIN HÜKMÜ

S: Borsanın hükmü nedir? C:Borsa, arz-talep çevrelerini, yani müşterilerle malını satmak isteyenleri bir araya gelmelerini sağlayarak buluşturan belli ticaret mekânlarıdır.


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2007-12-14 00:57:43

S: Borsanın hükmü nedir?

C:Borsa, arz-talep çevrelerini, yani müşterilerle malını satmak isteyenleri bir araya gelmelerini sağlayarak buluşturan belli ticaret mekânlarıdır. Menkul kıymetler borsası, altın borsası, zahire borsası, vadeli opsiyon borsası gibi çeşitleri vardır.

Menkul kıymetler borsasında devlet tahvilleri ve Hazine bonoları, aslında faizli borçlanma belgeleridir. Hazine, finansman ihtiyacını karşılamak üzere, kendi vatandaşlarından belli oranda ki faiz karşılığında aldığı borç parayı temsil eden tahvil veya bono senetlerini verir. Buna dinen cevaz veren yoktur.

Hisse senetlerin satılmasına gelince, caiz olabilmesi için en az şu iki şarta haiz olmalı:

1) Hisse senetleri satan anonim şirketin iş alanı meşru olmalı, demir çelik, çimento gibi

2) Hisse senetleri satan şirketin işleyiş biçimi meşru olmalı, faizden uzak olmalı,

Yani, iş alanı içki gibi haram işler ise veya işleyişi faiz gibi haramla işliyorsa bu şirketlerin hisselerini satın almak demek onun haram kazancına da ortak olmak demektir. Ayrıca, bugünkü borsalarda, mevcut olmayan veya satın alındığı halde teslim alınmadan eşyanın satılması keyfiyeti de İslam’a pek uygun değildir.

Dolayısıyla, borsalardan temiz ve bereketli bir kazancı elde etmek zordur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim "üç kız" veya "üç kızkardeş" veya "iki kızkardeş" veya "iki kız" yetiştirir, terbiye ve te'diblerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir."

Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI