Cevaplar.Org

BİREYSEL KREDİ KULLANMANIN HÜKMÜ

S-Bireysel kredi kullanmanın hükmü nedir? C-Bireysel kredi, tüketici kredisi demektir. Örneğin konut, araba ve saire gibi ihtiyaç eşyasının temininde kullanmak üzere verilen kredidir. Bunun karşıtı ticari kredidir.


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2007-12-14 00:37:05

S-Bireysel kredi kullanmanın hükmü nedir?

C-Bireysel kredi, tüketici kredisi demektir. Örneğin konut, araba ve saire gibi ihtiyaç eşyasının temininde kullanmak üzere verilen kredidir. Bunun karşıtı ticari kredidir. Kredi kavramı, Arapça “kard-kelimesinin bozmasıdır. Terim olarak karz=ödünç, bir şeyin (paranın) mesela, ilerde mislini geri almak üzere bir başkasına verme işlemidir. Bu işlemde verilen miktardan bir fazlalık isteme söz konusu değilse - buna karz-ı hasan (güzel ödünç işlemi) denir ki-bu helaldir. Şayet, bir fazlalık isteme söz konusu olursa- ki buna faizli işlem ve çirkin ödünç denir ki- bu haramdır.

Her çeşit kredinin faizsizi helal, faizlisi –zaruret hali dışında-haramdır.

Bilindiği gibi, Kuveyt Türk, Albaraka, Asya Finans ve Türkiye Finans gibi katılım bankaları, proje kredisi denilen siparişli murabahalı ve vadeli bir yöntemle bireysel ihtiyaçları karşılamaktadırlar. Şöyle ki; Konut veya araba gibi ihtiyaç sahibi bir kimse, kendisinin beğendiği ve pazarlığını yaparak peşin fiyatını öğrendiği konut veya arabanın satın almak istediğine dair banka ile bir ön görüşme yapacak, banka da gerçek müşteri olan kişi ile anlaşmaya varıldığı takdirde, anılan konut veya arabayı peşin fiyatla asil sahibinden satın alıp teslim aldıktan sonra, üzerinde anlaşma sağlanan fiyat –kar/vade farkı peşin fiyat üzerine ekleyerek- ve taksitlerle satar, müşteri de kabul ederse akit tamamlanmış olur.

Yani, helal ticaret şeklinde olabilmesi için aynı mal üzere iki akit yapılmalı:

1) Bankanın emlakçiden konut satın alması

2) Aynı konutu bankanın müşteriye satması,

Aksi takdirde, mevduat bankaların yaptıkları gibi, tek akitli olursa faizli bir işlem olur. Müşteri emlakçiden konutu satın alıp faturasını/tapusunu bankaya arz ederse banka ona konutun fiyatı kadar ve taksit sayısına göre faizli kredi açar ki bu da faizlidir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Şüphesiz o, korunmuş bir kitapta (yazılı) olan pek şerefli/değerli Kur'an'dır ki O'na temiz olanlardan başkası dokunamaz.

(Vakıa, 77-78-79)

GÜNÜN HADİSİ

Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır.

Tirmizi, Sıfatu Cehennem 10, (2601)

TARİHTE BU HAFTA

*2.Balkan Savaşı Başladı(24 Haziran 1913) *Kore Savaşı Başladı(25 Haziran 1950) *Sokullu Mehmed Paşa Sadrazam Oldu(27 Haziran 1565) *Silistre Zaferi(29 Haziran 1773)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI