Cevaplar.Org

KASKO SİGORTASININ HÜKMÜ

-Kaskonun İslam’daki hükmü nedir? C-Batı kökenli bugünkü sigorta sistemi, batı tezgâhında onun inanç, felsefe ve dünya görüşü ışığında dokunarak üretildiği ve hiçbir süzgeçten geçirilmeden olduğu gibi


Abdülaziz Beki(Prof. Dr.)

.

2007-12-14 00:29:58

S-Kaskonun İslam’daki hükmü nedir?

C-Batı kökenli bugünkü sigorta sistemi, batı tezgâhında onun inanç, felsefe ve dünya görüşü ışığında dokunarak üretildiği ve hiçbir süzgeçten geçirilmeden olduğu gibi ithal edildiği için derin tartışmalara yol açmıştır. İlk olarak 1850’lerde Avrupa dan deniz yoluyla getirilen ticaret eşyasına karşı, Avrupalı satıcı tarafından güvence olarak deniz sigortası yapılmıştır. Osmanlı’nın son müdekkik âlimlerinden İbn Abidin’in bunu incelediğini ve bu nitelikteki sigortanın caiz olmadığını ifade ettiğini görmekteyiz. Daha sonra 1910’larda Mısır ulemasının da aynı fetvayı verdiklerini müşahede etmekteyiz.

Çünkü sigorta şirketi bir ticaret şirketidir. Sigorta işlemine konu olan varsayımlı kaza, meçhul, kazanın doğurabileceği zarar miktarı da meçhuldür. Bu kadar cehaleti taşıyan bir akit İslam Hukukuna göre batıldır. Biri mutlaka aldatılmaktadır. Zira bazen sigortalı, yıllarca prim yatırdığı halde hiç kaza da yapmaz, yatırdığı paraların tümü karşılıksız olarak sigortacı şirkete kalır veya sigortalı 500 YTL kadar prim yatırdığı halde 10 bin liralık kaza yapar.

Ayrıca, kaza yapan kişi, oto sahibi olduğu ve haksız olduğu halde kazanın bedelini, masum görünen ve yaptığı anlaşmadan başka bir suçu bulunmayan sigorta şirketinden tahsil etmektedir. 500 YTL pirim yatıran bir kaskolu araba sahibi, kendi hatasıyla kendi arabasına verdiği 10000 YTL’ilik zararın 9500 YTL sini fazladan almaktadır. Acaba bu fazlalığı neyin karşılığında alır? Bu batıl yolla elde edilen kirli bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Bu durumda da şirket aldatılmış olur. İslam buna karşı “Teavuni Sigorta Sistemi”ni önermektedir.

Mamafih, Prof.Dr. Mustafa Zerka gibi bazı âlimler de cevaz vermektedirler.Bu konuda “ İslam’da Güncel Ticari Meseleler” 2006 İst. 2.baskı, adlı eserimize müracaat edilebilir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kim sabreder ve affederse şüphesiz bu hareketi, yapılmaya değer işlerdendir.

Şûra, 43

GÜNÜN HADİSİ

Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.

Müslim, 2318

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI