Cevaplar.Org

CEVAT AKŞİT HOCAEFENDİ'DEN HATIRALAR–2

Vefa da, Vefa Bozacısının yanında bir bina vardı. Eskiden İmam Hatip Lisesi orasıydı. Orada Hasan Basri Çanta


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2007-07-17 18:38:07

Hasan Basri Çantay Hoca

Vefa da, Vefa Bozacısının yanında bir bina vardı. Eskiden İmam Hatip Lisesi orasıydı. Orada Hasan Basri Çantay dersimize girdi. Yine aynı bina da Bekir Hâki Efendi Ve Ömer Nasuhi Bilmen'den de ders aldık. İslam enstitüsünde de onlardan ders okuduk.

Hasan Basri Çantay biliyorsunuz ilk meclis üyelerinden, Balıkesir mebusu..

Şimdi ben hocamı(M.Zahid Kotku) çok seviyorum ya, gözüm hiç kimseyi görmez. Ancak o "şuna git" dediği zaman giderim. Mesela, köye gitsem bile, onun emriyle gitmişimdir. Anamı, kardeşlerimi unutmuşun ben, hocamı o kadar çok seviyorum.

Mesela bir defa Abdülhay Efendi'ye gitmiştim, Beşiktaş'taki Yahya Efendi dergâhına. Hocaefendi "Git elini öp" demişti.

Bir defa da beni Hasan Basri hocaya gönderdi. "git, elini öp gel" dedi. Çantay hoca, o zaman Beyazıt'ta bir apartmanda oturuyordu. Nur gibi bir adam, öyle güzel bir adamdı ki yani..Yatağında oturuyordu. Elini öptüm.

-Nereden geliyon evlat? dedi.

-Efendim, Zeyrek'ten, Ümm-ü Gülsüm camiinden..

-Mehmed Efendi'nin yanından mı?

-Evet dedim.

"Oğlum, oradan çay içen adam olur. Allah seni seviyormuş, iyi yere düşürmüş. Kadrini bil oğlum" dedi.

Sonra, "otur bakalım" dedi, oturdum. "Oğlum, sende kabiliyet görüyorum. İnşallah büyük hoca olursun. Sana bazı şeyler söyleyeceğim. Darılma emi" dedi.

"Estağfurullah efendim" dedim.

"Bak, ben bir yerleri bitirdim. Ama bir yerden diploma almakla hoca olunmaz. Yani, okuduğun yerler sana anahtar verir. Hocalık ondan sonra başlar. Ben okulumu bitirdikten sonra, kitabı elimden hiç düşürmedim. Devamlı çalıştım, kitap okudum. Elhamdülillah, bugün bak, Kur'an-ı Kerim'in mealini yazabildim, nasip oldu. Sen de kitabı hiç elinden düşürme oğlum" dedi.

Çok mübarek bir adamdı o. Onlardan çok istifade ettik.

Ömer Nasuhi Bilmen ve Mehmed Zahid Kotku Efendi

Ömer Nasuhi hoca, babamın sınıf arkadaşı olduğundan beni çok severdi. Hatta kendisine bir şey söyleneceği zaman ben araya girerdim, ben söylerdim.

-Mehmed Zahid Efendi ile bir irtibatı var mıydı?

-Hep gelirlerdi efendim. Ömer Nasuhi Bilmen, Bekir Hâki Efendi, Fatih müftüsü Yekta Efendi, Hasan Basri Efendi vs.. Hocaefendi Zeyrek'te iken sık sık ziyarete gelirlerdi. O da onları ziyaret ederdi.

Ömer Nasuhi Efendiden Yediğim Fırça

Menderes'in sağlık bakanı Lütfi Kırdar ölmüştü. O zamanlarda da Mevlidhanlık meşhurdu. Lütfi Kırdar vefat edince, çocukları o zamanın meşhur mevlithanlarından Nusret Yeşilçay'a gitmişler. Bu zat öyle bir dua ederdi ki, tam Kur'an'ın sevmediği tarzda, parlak cümleler, şiirler falan. Dua edenin boynu bükük olur hâlbuki.

Neyse bunlar gitmiş, demişler ki; "Efendim, babamıza bir hatim indirtmek istiyoruz." Demiş ki; "birinci sınıf hatim mi olsun, ikinci sınıf hatim mi?"

Biz bunu gazetelerde okuduk.. Nasuhi hocamızın da o gün dersi var, soracağız. Arkadaşlar; "Akşit, sen sor, seni seviyor" dediler.

Ders yapıldı, dersten çıkınca, ben hemen çantasını elime aldım. Otobüse kadar götürüyorum hocamızı. "Cozel evladım" derdi, "güzel" diyemezdi, Erzurumlu ya.. "Ehlek" der, "ahlak" diyemez, Erzurum dili..

Elini öptüm, "hocam" dedim. "Böyle böyle olmuş. Hatimin birinci sınıfı, ikinci sınıfı mı olur? Suyu çıktı bu işin. Biz arkadaşlarla size söyleme kararı aldık. Halk sizi çok seviyor. Mevlidi yasaklayın" dedim.

Durdu durdu bu.. Kulakları kızardı. Kızdığı belli oldu. Ben "aferin lan" diyecek zannediyordum. "defol, defol" diye bağırdı. Neye uğradığımı bilemedim.

"Allah kelimesini bir duyuyorlar. Salâvat getiriyorlar. Bana ne okuyanın sahtekârlığından? Vatandaş bir "Allah" kelimesi duyuyor. Bunu da mı yasaklatacaksın bana, defol.."

-Halbuki halim selim, kızmayan birisi değil mi?

-Yooo…Hoca sert bir adamdı..Gülmez, güldürmez. Başka hocalar fıkralar anlatır, o hiç anlatmazdı. Gelir derse, gider dersten, öyle..

Ömer Nasuhi Hocanın Hukuk Talebelerine Tavsiyesi..

Evine sık sık giderdim. Bir gittiğimde Bekir Hâki Efendi de vardı. Hukuk talebeleri ziyarete gelmişlerdi. Kur'an'dan "ve men lem yahküm"(Maide 44) ayetini okudular, hukuk fakültesini bırakmak istediklerini söylediler.

Nasuhi hoca "Ne diyorsunuz? Hayır, hayır..Sakın yapmayın.. Hâkim olun, savcı olun. Siz olmazsanız nasıl dolduracaklar orayı? Dinsiz, imansız birisi gelse daha mı iyi? Yapabildiğiniz kadar Müslümanlığa hizmet edersiniz. Sakın ayrılmayın oğlum" dedi.

Osman Bektaş Hocaefendi

-Bektaş hoca nasıl bir insandı?

-Çok âlim bir adamdı. Çok müthiş zeki bir adamdı. Muhakeme gücü çok yüksekti. 26 sene müftülükte fetva ondan sorulmuş. Erzurum'da da hâlâ onun verdiği fetvaları uygularlar. Solakzâde denilen bir âlim varmış, onun talebesi idi Bektaş hoca. Çok muazzam muhakeme gücü vardı, ama bir risalesi bile yok..

Not: Devamı için tıklayınız:

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=10&sec1=45&yazi_id=5688&menu=1

-Devam edecek-

Fotoğraflar/Sırasıyla:

1-Cevat Akşit Hocaefendi

2-Hasan Basri Çantay Hocaefendi

3-Mehmed Zahid Efendi

4-Ömer Nasuhi Efendi

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

ABDULLAH GENÇ, 2012-03-17 12:32:56

Hocama Allahtan sağlıklı hayırlı ve bereketli ömürler diliyorum. Hocamdan güncel ve hayata dair konularda bilgi almak istiyorum. Bu nedenle hocama ulaşabileceğim telefon veya mail adresini almam mümkünmü.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Dervişan Esma, 2008-11-26 11:34:40

Sevdigim ve hayran oldugum hocaefendilerden birtanesi. Ehli Tasavvuf'a cok yakin oldugunu bilmiyordum, demekki kalb kalbi ceker sözü dogruymus :)) Allah razi olsun ondan

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ömer ömeroğlu, 2008-07-01 23:49:42

Cevat Akşit'in email adresini bilen varsa,yollasın.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

İsmail, 2007-12-24 09:49:23

Cevat hocamla yeni bir röportaj daha yapsanız keşke. Gerçi kendileri hacca gitmişlerdi ama sonra inşallah. Gerçekten çok harika şeylere değinmişsiniz.Selamlar

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Muhsin, 2007-11-13 05:02:32

Cevat hocam sizi sürekli takip ediyoruz konyaya geleceginizi ögrendik sohbetinizde bizim sorunlarımıza deginmenizi rica ediyoruz konyada beyler evleriyle sadece maddi açıdan ilgilenip daha ne istiyorsun deyip kendi arkadaşları ile geziyorlar itiraz edilincede içkim yok kumarım yok arkadaşlarla oturup okey oynuyoruz derler hocam bir erkek sadece maddiyattanmı sorumludur çocukların dini konuları,dışardaki arkadaşları,dersleri ibadetlerinden sadece annemi sorumludur baba ekmegini kazanınca yeterlimidir sabahlara kadar gezip internet başında vakit geçirmek hakkımıdır hanımına ilgisi sorumlulugu yokmudur bide hanım çalışıyorsa sorumluluk tamamen hanıma bırakılırmı sana işyeri açtım parada kazanıyorsun ben istedigimgibi gezerim diyebilirmi kadın hangisiyle ilgilensin çocukların dini terbiyesi,okul dersleri terbiyeleri ,sosyal hayatları ,ev işleri ,işyeri tüm bunları yaparken eşimiz yanımızda yok akşam yemege bile gelmiyorlar ramazanda sabahlara kadar okey arkadaşlarla gezmeler kadının hiçmi hakkıyok bu erkeklerin üzerinde sohbetlerinizde biraz erkeklerimize seslenin özellikle konyaya geldiginizde hocam lütfen allah razı olsun size uzun ömür versin

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Rahim Demirbas, 2007-10-13 08:24:41

Değerli Hocam Cevat Bey,Ülkemiz yanıyor, yüreklerimiz dağlanıyor,Anneler evlatsız, yavrular babasız eşler kocasız ağlayarak bayrama giriyor.Türkiye de yaşamak Angola’da yaşamaya benzemez.Burada yaşamanın hakkını vermezsek sıkıntılarımız bitmez.Yaratıcımız diyor ki “Ey iman edenler!Sabredin;sebat gösterin;hazırlıklı ve uyanık bulunun Allahtan korkun ki Başarıya erişebilesiniz”(Al-i İmran 200) .Değerli efendim bayramınızı tebrik eder daha nice bayramlara güzel huzurlu günlerde erişmenizi dilerim.Saygı ve hürmetlerimle Rahim Demirbaş Emekli Matematik öğretmeni

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Fuat, 2007-10-04 15:15:26

Bu tarz hatıraların devamını istiyorum

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KIRKINCI HOCAMIZIN HATIRALARINDA 27 MAYIS

KIRKINCI HOCAMIZIN HATIRALARINDA 27 MAYIS

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN 27 MAYIS’I İKAZI Merhum Mehmed Kırkıncı Hocamız hatıralarında an

SEYDA FETHULLLAH AYTE EFENDİ’DEN BAZI HATIRALAR

SEYDA FETHULLLAH AYTE EFENDİ’DEN BAZI HATIRALAR

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, Ohinli müderris Şeyh Fethullah Ayte hocamızla Şubat ayı i

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-15

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-15

BİR PAPAZLA MUHAVERE Ben zaman zaman Avrupa ülkelerine davet edildim. Bir gün Almanya’nın Dü

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-14

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-14

ÖĞRETMENLERİN ŞUURU İstanbul’da bir öğretmenler gününde Fırat Kültür Merkezi'ne, konu

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-13

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-13

ANKARA RADYOSUNDA Ben 1964-68 yılları arasında Ankara radyosunda vazifeliydim. O sıralar Ankara

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-12

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-12

MEVLEVİLİĞİ Ben her defasında Arif Nihat Asya’nın elini öperdim. Bana elini kolay kolay ve

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-11

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-11

ARİF NİHAT ASYA İLE TANIŞMAM Ben Arif Nihat Asya’yı ilk defa Türk Ocağında tanıdım. Ger

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-10

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-10

ARİF NİHAT ASYA VE BAYRAK ŞİİRİ Arif Nihat Asya bir bayrak şairi olarak bilindi, öyle yaşa

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-9

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-9

ARİF NİHAT ASYA’NIN İLK HAYAT DEVRESİ Arif Nihat Asya Tokat’ın Kapusuz köyünden. Dedeler

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-8

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-8

BİR BAKANIN MEHMED AKİF CEHALETİ Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıyor; "Ben 1986 yılında

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-7

YAVUZ BÜLENT BAKİLER HOCAMIZDAN HATIRALAR-7

OKUMAYAN ATATÜRKÇÜLER Ben Ankara televizyonundayken 1976 yılında, Şaban Karataş TRT genel m

Hala mı Allah'a tövbe etmezler ve O'ndan bağışlanma istemezler? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Maide, 74

GÜNÜN HADİSİ

Hikmetli söz, müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa almaya en layıktır.

Tirmizi, İlim, 19.

TARİHTE BU HAFTA

*Muhammed Raşid Hz.lerinin Vefatı. (22 Ekim 1993) *Astronomi Alimi Uluğ Bey'in Vefatı(25 Ekim 1449) *Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'u Fethi(26 Ekim 1461)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI