Cevaplar.Org

ÂLİM KİMDİR?

Soru: İslam’a göre, âlim kimdir, kime âlim denir?


Hüseyin Bayraktar

.

2007-07-15 00:45:05

Soru: İslam’a göre, âlim kimdir, kime âlim denir?

Cevap: Âlim –hâşâ- her şeyi bilen değildir. Zaten o mümkün de değildir. Ve fevka kulli zi ilmin âlim(her bilenin üstünde bir bilen vardır) ayeti muktezasınca, her bilen insanın üzerinde bir bilen vardır.

İmam Ebu Yusuf hazretleri gibibir müctehid, müfti-ül enam, kadfiıl kudat olan bir zat Bağdat’ta fetva emini ieken bir heyet gelerek 17 soru soruyor. Birine cevap veriyor, On altısına “bilmiyorum, bakayım, araştırayım” diyor.

Onun için, âlim her hangi sorulan dini bir meseleye –itikadi olsun, ameli olsun, ahlaki olsun-sağlam kaynaklardan, güvenilir eserlerden

(müçtehidlerin görüşlerinden, tefsirlerden vs.) o meselenin en müftabih (fetvaya uygun olanını) çıkarıp müminlere sunabiliyorsa bu âlimdir. Eğer bu istinbat kabiliyeti yoksa ulemanın tabiriyle ona okur yazar denir, âlim denmez.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz.

Hac:37

GÜNÜN HADİSİ

İki müslüman birbiriyle karşılaşıp da el sıkışılarsa, ayrılmazdan evvel günahları bağışlanır.

(Riyazü's-Salihin)

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI