Cevaplar.Org

MUZAFFER ARSLAN AĞABEYDEN HATIRALAR–2

ÜSTADIN MÜSBET HAREKET METODU Zübeyir ağabeyden dinlemiştim. 53 senesinden sonra, bir gün Isparta’da, üstad; “Arabayı hazırlayın, Eğridir’e gideceğiz


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2007-06-29 05:23:15

ÜSTADIN MÜSBET HAREKET METODU

Zübeyir ağabeyden dinlemiştim. 53 senesinden sonra, bir gün Isparta'da, üstad; "Arabayı hazırlayın, Eğridir'e gideceğiz" diyor. Ankara'dan birisi Eğridir kaymakamlığına bildirmiş; "Said Nursi geliyor." Kaymakam da Jandarma yüzbaşısını göndermiş "şehre sokmayın" diye..

Üstad tam şehre girerken Jandarma yüzbaşısı durduruyor bunları. O zaman trafik yoktu, zabıta memurlarıyla idare ediyorlardı.

Üstad Zübeyir ağabeye demiş; "nedir?" Zübeyir ağabey durumu bildirmiş.

Oysa üstadın Emirdağ'ındaki ikamet mecburiyeti kaldırılmış. Etrafta gezip dolaşmasında idarece bir mahzur yok. Üstad demiş;"git, o yüzbaşıya sor. Kendi yetkisiyle mi bunu yapıyor? Yukarıdan mı emir aldı?"

Zübeyir ağabey gitmiş, sormuş; "kaymakam emir verdi" demiş. Üstad, Zübeyir ağabeye "git kaymakamla görüş. Kendi yetkisiyle mi bizi şehre sokmuyor. Yoksa idare tarafından mı kendisine emir verildi?"

Kaymakam, Zübeyir ağabeyi azarlamış, "burada işiniz ne? Ben emir verdim, giremezsiniz şehre" diye gürlemiş. Zübeyir ağabey, üstada "kaymakam kendi emretmiş" demiş. Hemen Isparta'ya dönüyorlar. Zübeyir ağabey gitmiş, durumu Rüşdü Çakın ağabeye anlatmış. Rüşdü ağabey de Demokrat parti il başkanı ile konuşuyor. O da valiye telefon açıyor. "Bak! bunun ikamet mecburiyeti kaldırıldı. Dilediği yere gidebilir, gezebilir." Vali "olur, bir bakayım" diyor. Vali, kaymakama; "Said Nursi'yi niye şehre sokmadın?" deyince, kaymakam "Efendim, trafik kurallarına uygun davranmadıkları için jandarma çevirmiş" diyor. Vali sinirleniyor; "ulan, sen trafik memuru musun?" diyor. Sonra o kaymakamı şarkın ücra bir yerine tayin ediyorlar.

TARİHÇE YAZABİLME ŞARTI

Avukat Bekir Berk beyden dinlemiştim; 60 ihtilalinden sonra, Allah rahmet eylesin Nureddin Topçu, Bekir Beyin yazıhanesine gelir. Çok meyus(ümitsiz) bir şekilde; "Bekir bey ne yapıyorsunuz?"diye soruyor. Bekir Bey; "Kitapları bastırıyoruz, dağıtıyoruz, mahkemeleri takip ediyoruz" deyince, o "ben bütün ümidimi kaybettim" diyor. Bekir Bey; "Yok, biz ümidimizi kaybetmiş değiliz. Gene iyi olacak ümidindeyiz" diyor.

Bekir Bey devamla Nureddin Topçu'ya; "Hocam, sizden bir ricam var; Bediüzzaman hazretleri hakkında sizin kaleminizden bir Tarihçe-i Hayat çıkmasını arzu ediyorum" diyor. Nureddin Topçu; "Bekir bey, ben maaliftihar kabul ederim. Fakat üstad hakkında Tarihçe yazacak durumda değilim. Üstad hakkında Tarihçe yazabilmek için onun eserleri içinde ruhen yaşamak gerekiyor. Ta ki onu duyarak kaleme almalı..Ben, onun eserleri içinde ruhen yaşamış değilim. Onun hakkında Tarihçeyi ancak merhum Hasan Feyzi hocamız yazabilirdi. Çünkü o bu eserler içinde ruhen yaşamış olduğundan onu duyarak kaleme alabilirdi" diyor.

Merhum Hasan Feyzi ağabeyimiz Denizli'de muallimlik yaparken Nureddin Bey de lise de felsefe hocasıymış, oradan tanışıyorlar. Üstad, hapisten çıktıktan sonra şehir otelinde kalıyormuş. Hasan Feyzi ağabeyimiz Nureddin Topçu'yu ziyarete götürmüş, üstadı orada ziyaret etmiş.Ama mühim olan bu itirafı..

AHMED FEYZİ AĞABEY

Ahmed Feyzi ağabey muallim mektebi mezunu..Ama Halk parti zamanında görev almamış. Eski muallim mektepliler o zaman hocalar kadar dini bilgi alıyorlardı. Ahmed Feyzi ağabey çok beylik laf ederdi. Osmanlıca Türkçesini çok iyi kullanırdı.

Ben ilk defa İzmir'den Ortaklara gelmiştim. Camide namaz kıldım, sonra Ahmed Feyzi ağabeyi sordum. Tabii bizim tanıdığımız Ahmed Feyzi ağabey değişik. "ha" dediler "sen kireççi hafızı soruyorsun."Meğer onun orada lakabı "Kireççi Hafız" mış. O, ilk olarak kireç açıkları yaktırmış. Halk parti zamanında görev almayınca..

Sonra da Denizli'nin Sarayköy ilçesinde maden ocakları çalıştırıyordu. Ama ortakları onu hep aldatmıştır, kendisine bir yararı olmamıştır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

Berâe (r.a.) şöyle rivayet etmiştir: "Müminlerden (özür sahibi olanlar dışında) (evlerinde) oturanlar ile Allah yolunda malları ve canları ile savaşanlar bir olamaz."

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI