Cevaplar.Org

DERİMİZ VÜCUDUMUZUN KALESİ

En güzel elbisemiz olan derimiz, vücudumuzun kalesi sayılır. Araştırmalara göre deri, kan basıncını düzenleyip ısıyı regüle ediyor. Derinin ürettiği D vitamini, “testesteron” hormonlarını harekete geçirip “Keratin” oluşt


2007-04-13 09:00:09

En güzel elbisemiz olan derimiz, vücudumuzun kalesi sayılır. Araştırmalara göre deri, kan basıncını düzenleyip ısıyı regüle ediyor. Derinin ürettiği D vitamini, “testesteron” hormonlarını harekete geçirip “Keratin” oluşturarak saç ve tırnakları yapıyor. Organizmaya tesir eden sıcak, soğuk, acı, dokunma gibi hisleri beyine iletiyor. Güneş ışınlarındaki ültraviyolenin olumsuz tesirinden “melanin”le korunuyor. Her türlü mikrobun vücuda girmesine mani olup, onları zararsız hale getiriyor.

Deri tabakalarında 2,5 milyon ter bezi ve basınç, ağrı, soğuk ve sıcağa karşı hassas olan sayısız temas noktaları vardır. Bunlar derinin kızardığını, güneşten yandığını yani yaklaşan tehlikeleri bize haber verirler. Fazla sıcaklığı dışarıya atmak için, damarlarımız genişler, böylece vücudun yüzeyine daha fazla kan hücum eder ve ince damarlardan daha hızlı akmaya başlar. Prensip bakımından bu sistem son model bir otomobil soğutucusu gibi çalışır. Ter bezleri terlemeye başlar. Çünkü derinin nemli hali, kuru halinden iki kat fazla ısı geçirir ve teri buhar haline getirmek suretiyle fazla sıcaklığı da bertaraf etmiş olur. Derinin en üst kısmı devamlı surette yenilenir. Yağlı bir bez tabakası da soğuğa karşı izolasyon olarak vazife görür.

İnsan aklını şaşırtacak kadar karışık bir mekanizma ile çalışan derimiz acaba bu işleri nasıl yapıyor? Derimizin bütün bunlar yapabilmesi için Eflatun kadar aklı ve ilmi, çok büyük bir laboratuarı, erişilmez bir kuvveti, tükenmez bir serveti olması lazım gelirdi.

Derimizin İstekleri

Deri tabakamızın yapmış olduğu bu işlerin sekteye uğramaması için bize de bazı görevler düşüyor. Bakınız derimiz bizden neler istiyor:

Her şeyden evvel beni, yıpratıcı ve ihtiyarlatıcı güneş ışınlarından muhafaza etmeniz şart. Bilhassa hanımların; fazla güneşin, ciltte kansere sebebiyet verdiğini öğrenmeleri gerek. Hele en hassas yerlerin alın-burun-kulak bölgeleri olduğunu bilmeleri gerekir.

Birçok bakteri parazit ve mantarlar, oksijensiz, ılık, terli ve yağlı olan kıllı bölgelerde üreyip pek çok hastalıklara yol açtığından bu bölgelerin temizliğine riayet etmeniz gerekmektedir. Bilgisiz, basit bir deri parçası olduğuma göre anlatılan bu işleri benim yapmam elbette ki düşünülemez. Akıllı ve şuurlu olan insanların dahi beceremeyeceği bu mükemmel işlerin bana yaptırıldığını benim her halim göstermiyor mu?

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Doğrusu Allah katında din, İslâm'dır; o kitap verilenlerin anlaşmazlıkları ise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki taşkınlık ve ihtirastan dolayıdır. Her kim Allah'ın âyetlerini inkâr ederse iyi bilsin ki, Allah hesabı çabuk görendir

Âl-i İmran:20

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI