Cevaplar.Org

KASKO SİGORTASI

Soru: Hocam, Kasko sigortası yapmak haram mı?


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-14 07:37:48

Soru: Hocam, Kasko sigortası yapmak haram mı?

Cevap: Fukahaya göre, mecburi olan, zaruri olan kanunların, mevzuatın istediği sigortalar dışındaki ihtiyari olan sigortalar caiz değildir. Kasko ihtiyaridir, keyfidir. Aynen onun gibi hayat sigortası, ev sigortası vs. şer’an caiz değildir. Çünkü bir taraf kâr eder, bir taraf zarar eder. Ya çok az öder, hak etmediği halde çok para alır veya çok öder, bir şey almıyor. İslam’a göre bile bile ne aldanmak var, ne aldatmak var, ne zarar vermek var, ne zarara uğramak var. Onun için, kanuni olmayan, mevzuatın gereği olmayan sigortalar caiz değildir hükmünü veriyor fukaha. Hangi ad altında olursa olsun.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

mustafa, 2007-03-16 07:50:22

bu konu hakkında daha ayrıntılı bi cevap almamız mümkünmüdür. en azından bi örneklendirilirse çok sevineceğim. bazı insanlarda karşı görüş daha baskın ikna edebilmek açısında veya izah edebilme açısından yardımcı olursanız sevinirim..s.a.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Âl-i imran:190

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.

GÜNÜN HADİSİ

İki ni'met (iki güzel hal) vardır ki, insanlardan çoğu bu ni'metleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat, boş vakit.

Abdullâh b. Abbâs (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI