Cevaplar.Org

KASKO SİGORTASI

Soru: Hocam, Kasko sigortası yapmak haram mı?


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-14 07:37:48

Soru: Hocam, Kasko sigortası yapmak haram mı?

Cevap: Fukahaya göre, mecburi olan, zaruri olan kanunların, mevzuatın istediği sigortalar dışındaki ihtiyari olan sigortalar caiz değildir. Kasko ihtiyaridir, keyfidir. Aynen onun gibi hayat sigortası, ev sigortası vs. şer’an caiz değildir. Çünkü bir taraf kâr eder, bir taraf zarar eder. Ya çok az öder, hak etmediği halde çok para alır veya çok öder, bir şey almıyor. İslam’a göre bile bile ne aldanmak var, ne aldatmak var, ne zarar vermek var, ne zarara uğramak var. Onun için, kanuni olmayan, mevzuatın gereği olmayan sigortalar caiz değildir hükmünü veriyor fukaha. Hangi ad altında olursa olsun.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

mustafa, 2007-03-16 07:50:22

bu konu hakkında daha ayrıntılı bi cevap almamız mümkünmüdür. en azından bi örneklendirilirse çok sevineceğim. bazı insanlarda karşı görüş daha baskın ikna edebilmek açısında veya izah edebilme açısından yardımcı olursanız sevinirim..s.a.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Kim iyi bir iş yaparsa kendi lehinedir. Kim de kötülük yaparsa kendi aleyhinedir. Rabbin kullara (zerre kadar) zulmedici değildir.

Fussilet, 46

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."

Buharî, Edeb 28; Müslim, Birr 140-141. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 28; İbni Mace, Edeb 4

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI