Cevaplar.Org

FINDIKTA ÖŞÜR ORANI

Soru: Fındıkta öşür oranı nedir? Öşür masraflar düşüldükten sonra mı yoksa düşülmeden mi hesaplanacaktır? (patos-işçi-gübre vb.)


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-01 01:31:55

Soru: Fındıkta öşür oranı nedir? Öşür masraflar düşüldükten sonra mı yoksa düşülmeden mi hesaplanacaktır? (patos-işçi-gübre vb.)

Cevap: Mahsulün öşüründe ölçüyü su değiştirir. Sudan başka hiçbir şey değiştirmez. Ölçü de 480 kg. diyen ulema var, 648 kg diyen ulema var, 1040 kg diyen ulema var. Ortalama en makbul kabul edilmiştir. 648-650 kg olursa nisab olmuş olur. Öşür zekattır, fakirin hakkıdır. Zekat kimlere veriliyrsa öşür de onlara verilir. Öşür, mahsulün zekatının adıdır. Onda bir manasındadır. Zekattan başka hiçbir şey değildir.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Nâhl Suresi;128

Şüphesiz ki, Allah, takvaya sarılanlarla, iyilik yapan ve iyi kullukta bulunanlarla beraberdir.

GÜNÜN HADİSİ

"Şekavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI