Cevaplar.Org

HATIRALAR VE ÖLÇÜLER–49

ÜSTADIN HUZURUNDA Bediüzzaman hazretlerinin üstatlarından Şeyh Fethullah Efendi’nin torunu ve eski milletvekillerinden Gıyaseddin Emre beyefendi milletvekili birkaç arkadaşı ile üstadı bir ziyaretini ve üzerindeki etkilerini şöyle anla


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2007-02-28 23:04:41

ÜSTADIN HUZURUNDA

Bediüzzaman hazretlerinin üstatlarından Şeyh Fethullah Efendi’nin torunu ve eski milletvekillerinden Gıyaseddin Emre beyefendi milletvekili birkaç arkadaşı ile üstadı bir ziyaretini ve üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor: Üstad, adeta bir deryanın, bir okyanusun dalgalanmasına benzeyen bir feyiz halinde idi. Siz de büyük bir hayranlık içinde, huşu içinde dinlemekten başka bir şey düşünemiyorsunuz. O kadar ilmi ve gerçek konuşmaları vardı ki, bunların bir cümlesini tahlile kalkışsanız, benim nazarımda bir kitap yazsanız yine açıklayamazsınız. Çünkü üstad hazretleri bir cümle üzerinde bir deve yükü dolduracak kadar kitap yazacak bir ilmi kudrete sahiptir. Bugün Arapça yazılmış İşarat-ül İ’caz’ını tahkik buyurduğunuz zaman, gelmiş-geçmiş bunca müfessirlerin hayallerinden geçmemiş rumuz ve işaretleri Kur’an-ı Azimüşşan’dan istihraç ederek yazmış olduğunu görürsünüz.

Hayalimizde canlandırdığımız üstadla karşılaştığımızda, hayalimizin de ötesinde bir üstad görünce hayal genişliğimiz dahi üstad hazretlerini istiab edemeyeceğini anladık.

“MAHFUZ KALSIN”

Gıyaseddin Emre beyefendi, şu enteresan hatırasını da naklediyorlar; “Burada size çok daha enteresan bir hususu arz edeyim; Üstad hazretleri sohbet sırasında “bu mahfuz kalsın” diyordu. Hafızam kuvvetli olmasına rağmen ve bunları hafızamda da muhafaza etmeme rağmen, o günden beri “bunlar mahfuz kalsın” kaydıyla anlattığı şeyleri bir başkasına anlatmaya kalksam derhal hafızamdan siliniverdiğini hissediyorum. Ben bunu pederim Şeyh Maruf Efendi’ye anlattım. İfadesi şöyle olmuştu; “Kitapların kaydettiklerine göre, bu anlattığın İmam Rabbani ve Ahmed-i Bedevi’ye mahsus bir manevi rütbedir.”

Halen ne zaman düşünsem, aklım duruyor. Yalnız kaldığım zaman, o sohbetleri hatırlıyorum. Fakat bugüne kadar tek bir insana, tek bir cümleyi ifade edemem.”

ŞEYH FETHULLAH VE ŞEYH ALAADDİN EFENDİ

Gıyaseddin Emre beyefendi’den nakillere devam ediyoruz. “Dedem için “Şeyh Fethullah Efendi gibi bir âlim benim nazarımda yetişmemiştir” dedi. Amcam Şeyh Alaaddin Efendi’yi sordu(Not:1949’da vefat eden bu zat merhum Molla Sadreddin Yüksel’in hocalarındandır.) Vefat etmişti. Onu söyledim. Doğu ve Güneydoğu için Şeyh Alaaddin Efendinin vefatı büyük bir kayıp idi hem de o, üstadın kendisine bazı konularda ders okuttuğu bir kimseydi. Bunu hatırlatarak, “Ben üstadımın yanında kalırken Şeyh Alaaddin Efendi de o zaman Netaic okuyordu. Üstadım Şeyh Fethullah Efendi, Alaaddin’i bana teslim etti. Kendisine birkaç ders vermiştim. Bu şekilde Alaaddin Efendi hakiki talebemdi” diye kendisinden sitayişle bahsetti. “O hayatta olsaydı belki o tarafa gelmem gerekmezdi. Fakat şimdi Doğu’ya gelmeyi düşünüyorum” dedi.

İNÖNÜ VE MENDERES’İN KÜRSÜDEKİ SÖZLERİ

Gıyaseddin Emre beyefendi, Üstad hakkında Mecliste şöyle bir tartışmanın geçtiğini anlatıyor: “O zamanlar 1960 yılı Ocak ayı idi. Meclis toplandı, biz de gittik. İsmet Paşa’nın elinde Cumhuriyet Gazetesi var, kürsüde ateş püskürüyor ve şöyle diyordu; “Siz Said-i Kürdi’yi gezdiriyorsunuz. İrticayı hortlatıyorsunuz. Atatürk heykellerini kaldırıyorsunuz. (o zamanlar Ulus, Kızılay ve Çankaya’daki heykeller kaldırılmıştı) Siz Atatürkçüleri kızdırıyorsunuz.” Hatta konuşmasının bir yerinde “ siz öyle bir duruma düşeceksiniz ki, ben dahi sizi kurtaramam.”

İsmet Paşa’nın bu hiddetli konuşmasından sonra, Adnan Menderes kürsüye çıktı. O da hiddetli konuşmaya başladı. “Sayın İsmet Paşa’nın İslamiyet’e olan kin ve nefretinin nerden geldiğini bir türlü anlayamadım” dedi. Adnan Menderes bu mukabil konuşmasına şöyle devam etti; “Pir-i fani, bütün hayatını iman ve Kur’an davasına vakfetmiş, bir gün bu fani dünyayı terk eder, giderse, arkasında bıraktığı terekeyi İsmet Paşa gibi zayıf ve naif birisi dahi buradan şuraya taşır. Said Nursi bu derece dünyayı bırakmış bir insandır. Bütün dünyasını ilme, Kur’an’a ve ahirete feda etmiş bir zattır. Siz bundan ne istiyorsunuz?”

Kaynak: Medrese’den Meclise, Meclis’ten Yassıada’ya- Gıyaseddin Emre- Kent Yayınları-İst–2006

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

zülal, 2008-10-04 03:43:15

canım dedeciğim seni çok seviyorumuz ALLAH MEKANI CENNET YAPSIN seni unutmayağız sevgili torunun zülal

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Faruk FARUK, 2007-04-11 10:16:12

mrb efendim ben faruk- sultan şeyhmus un torunlarındanım, şeyh gıyasettin emre ve şeyh fethullah ile ilgili, ki bunlar benim çok yakın akrabalarım üstadlarım, bunlar hakkında yazdığınız bir yazıyı ördüm sizden daha fazla bilgi alabilmek için size ulaşmak istiyorum.bir araştırmam var bu konu hakkında bana yardımcı olursanız...saygılarımla.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

BİR AVUKATIN HATIRALARI

BİR AVUKATIN HATIRALARI

Kıymetli ziyaretçilerimiz, aşağıda nakledeceğimiz hatıralar, Mutlakıyet, Meşrutiyet, Cumhu

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

Güngörmüş, gün geçirmiş zatların yanında insanın ya bir not defteri olmalı veya bir kayı

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

Sungur Ağabey anlatıyor: ‘Ahmet Feyzi Ağabey hapiste iyice hırslanmış, Temyiz’e layiha ya

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

Hafız Rıza Çöllüoğlu, değerli bir büyüğümüz. Muradiye Vakfının kurucularından olan Ho

MOLLA VAHDEDDİN KÜFREVİ’DEN HATIRALAR

MOLLA VAHDEDDİN KÜFREVİ’DEN HATIRALAR

Şeyh Muhammed Küfrevi hazretlerinin torunlarından Vahdettin Küfrevi Efendi'nin hatıraları

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCAEFENDİ VE BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCAEFENDİ VE BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ

Abdurahman Büyükkörükçü hocamızla 29.06.2011 tarihinde Konya Erenköy’deki evlerinde kısa

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

Ebu Hüreyre

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI