Cevaplar.Org

ÇOCUK BEZLERİ YAKILABİLİR Mİ?

Soru: Sayın hocam, sizlerden aşağıdaki konu ile ilgili bize bir bilgi vermenizi ve dinimizin bu konudaki hükmünü bildirmenizi rica ediyoruz.


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-30 12:27:11

Soru: Sayın hocam, sizlerden aşağıdaki konu ile ilgili bize bir bilgi vermenizi ve dinimizin bu konudaki hükmünü bildirmenizi rica ediyoruz. Şöyle ki; çevremizde küçük çocukların kirli alt bezlerinin (piyasada satılan bildiğimiz bebek alt bezleri) çöpe atılmasının ya da yakılmasının doğru olmadığını, hatta böyle yapıldığı takdirde çocuğun bu durumdan rahatsız olup manen negatif yönde etkileneceği söylenmektedir. Biz de bundan dolayı bu kolaylıktan istifade etmek yerine şimdilik klasik manada bez kullanıyoruz. Hazır bezlerden kullanmak istiyoruz, fakat bu hazır bezlerin kullanıldıktan sonra imha edilmesi konusu kafamızı karıştırdığı için ne yapacağımızı bilemiyoruz. Dolayısıyla bize "kirli (idrar / büyük abdestli) çocuk alt bezinin yakılmasında ya da çöpe atılmasında dinimizce (takva yönünden bile) bir sakınca var mıdır" konusunu aydınlatmanızı istirham ederiz...

Cevap: Kirli bezlerin, çevreye zarar vermemek için imha etmekte hiçbir beis yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Hala mı Allah'a tövbe etmezler ve O'ndan bağışlanma istemezler? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Maide, 74

GÜNÜN HADİSİ

"Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

BUHARİ, KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI