Cevaplar.Org

ÇOCUK BEZLERİ YAKILABİLİR Mİ?

Soru: Sayın hocam, sizlerden aşağıdaki konu ile ilgili bize bir bilgi vermenizi ve dinimizin bu konudaki hükmünü bildirmenizi rica ediyoruz.


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-30 12:27:11

Soru: Sayın hocam, sizlerden aşağıdaki konu ile ilgili bize bir bilgi vermenizi ve dinimizin bu konudaki hükmünü bildirmenizi rica ediyoruz. Şöyle ki; çevremizde küçük çocukların kirli alt bezlerinin (piyasada satılan bildiğimiz bebek alt bezleri) çöpe atılmasının ya da yakılmasının doğru olmadığını, hatta böyle yapıldığı takdirde çocuğun bu durumdan rahatsız olup manen negatif yönde etkileneceği söylenmektedir. Biz de bundan dolayı bu kolaylıktan istifade etmek yerine şimdilik klasik manada bez kullanıyoruz. Hazır bezlerden kullanmak istiyoruz, fakat bu hazır bezlerin kullanıldıktan sonra imha edilmesi konusu kafamızı karıştırdığı için ne yapacağımızı bilemiyoruz. Dolayısıyla bize "kirli (idrar / büyük abdestli) çocuk alt bezinin yakılmasında ya da çöpe atılmasında dinimizce (takva yönünden bile) bir sakınca var mıdır" konusunu aydınlatmanızı istirham ederiz...

Cevap: Kirli bezlerin, çevreye zarar vermemek için imha etmekte hiçbir beis yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI