Cevaplar.Org

ÇOCUK ALDIRMA

Soru: Soruyu nasıl soracağımı bilmiyorum ama aklıma geldiği yerden başlayayım. Eşim hamile. 2 tane çocuğumuz var. Biri 5 yaşında diğeri 1 yaşında. Daha doğrusu 13 aylık


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-13 19:50:07

Soru: Soruyu nasıl soracağımı bilmiyorum ama aklıma geldiği yerden başlayayım. Eşim hamile. 2 tane çocuğumuz var. Biri 5 yaşında diğeri 1 yaşında. Daha doğrusu 13 aylık. Bu hamilelik isteğimiz dışında oldu. Nasıl olduğunu da anlayamadık. Eşim grip olunca hastanede kontrolde meydana çıktı. Henüz daha 7–10 günlük bir hamilelik. Kese halinde daha yeni oluştuğunu söylediler. Kürtaj için bazı durumlarda fetva verildiğini ve bunun ilmihalde yazdığı söylendi. Ama ilmihali bulamadım. Size akıl danışmak istiyorum. Lütfen yardım edin. Saygılar.

Cevap: “Benim çocuğum küçüktür, tekrar hamile olmayayım” veya “zaman kötüdür, terbiye edemem, yetiştiremem” gibi sebeplerle (Rızk korkusuyla değil) rahme girmeden önleyici tedbirler alıyorsa bazı fukahaya göre kerahetle, bazılarına göre kerahetsiz caizdir. Önleyici tedbir ne şekilde olursa olsun.

Ama rahme girdikten sonra nutfe de olsa, beş on günlük de olsa, tıbbi bir zaruret yoksa uzman, ehil, Müslüman bir doktor “bu doğum olursa anne için hayati bir tehlike var” diyorsa aldırabilir. Yoksa ana rahminde kaç günlük olursa olsun, ta ruh girene kadar yani dört aylığa kadar alınması caiz değildir, haramdır. Ruh girdikten sonra ise katildir, cinayettir.

Hamileliği önleme konusunda, tıbbi bir zaruret olmadan kolonları bağlamak veya başka şekilde kısırlaştırmanın caiz olmadığı da bilinmelidir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."

Buharî, Edeb 28; Müslim, Birr 140-141. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 28; İbni Mace, Edeb 4

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI