Cevaplar.Org

ÇOCUK ALDIRMA

Soru: Soruyu nasıl soracağımı bilmiyorum ama aklıma geldiği yerden başlayayım. Eşim hamile. 2 tane çocuğumuz var. Biri 5 yaşında diğeri 1 yaşında. Daha doğrusu 13 aylık


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-13 19:50:07

Soru: Soruyu nasıl soracağımı bilmiyorum ama aklıma geldiği yerden başlayayım. Eşim hamile. 2 tane çocuğumuz var. Biri 5 yaşında diğeri 1 yaşında. Daha doğrusu 13 aylık. Bu hamilelik isteğimiz dışında oldu. Nasıl olduğunu da anlayamadık. Eşim grip olunca hastanede kontrolde meydana çıktı. Henüz daha 7–10 günlük bir hamilelik. Kese halinde daha yeni oluştuğunu söylediler. Kürtaj için bazı durumlarda fetva verildiğini ve bunun ilmihalde yazdığı söylendi. Ama ilmihali bulamadım. Size akıl danışmak istiyorum. Lütfen yardım edin. Saygılar.

Cevap: “Benim çocuğum küçüktür, tekrar hamile olmayayım” veya “zaman kötüdür, terbiye edemem, yetiştiremem” gibi sebeplerle (Rızk korkusuyla değil) rahme girmeden önleyici tedbirler alıyorsa bazı fukahaya göre kerahetle, bazılarına göre kerahetsiz caizdir. Önleyici tedbir ne şekilde olursa olsun.

Ama rahme girdikten sonra nutfe de olsa, beş on günlük de olsa, tıbbi bir zaruret yoksa uzman, ehil, Müslüman bir doktor “bu doğum olursa anne için hayati bir tehlike var” diyorsa aldırabilir. Yoksa ana rahminde kaç günlük olursa olsun, ta ruh girene kadar yani dört aylığa kadar alınması caiz değildir, haramdır. Ruh girdikten sonra ise katildir, cinayettir.

Hamileliği önleme konusunda, tıbbi bir zaruret olmadan kolonları bağlamak veya başka şekilde kısırlaştırmanın caiz olmadığı da bilinmelidir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz.

Hac:37

GÜNÜN HADİSİ

Size, takat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hoş gelen dini amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir"

Buhari, İman 32, Teheccüd 18

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI