Cevaplar.Org

ADET KANI MI, ÖZÜR MÜ?

Soru: Sayın hocam, benim sorum adet dönemi dışında görülen kanla ilgili olacak. Adet dönemi dışında ama adet dönemine yakın bir zamanda kendinde bir iki damla kan görse


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-13 19:47:09

Soru: Sayın hocam, benim sorum adet dönemi dışında görülen kanla ilgili olacak. Adet dönemi dışında ama adet dönemine yakın bir zamanda kendinde bir iki damla kan görse ve bu kanın devamı yoksa ve adet kanı gibi 6, 7 gün değil de sadece iki damladan ibaretse bu durumda gusül etmek gerekir mi, ya da bu kanı gören kadın temiz sayılarak ibadetlerine devam edebilir mi. Bu özür kanı mı sayılır, daha önce böyle bir durum söz konusu da olmadıysa?

Cevap: Üç gün üç geceden aşağı olan kan adet kanı sayılmıyor, özür sayılıyor. Bu durumda abdestini vakit içinde tutar. Diğer vakte kadar istediği ibadeti yapar, diğer vakitte yeniler.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

"Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."

Tirmizi, İlm 6, (2666)

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI