Cevaplar.Org

HZ. EBUBEKİR’İN(RA) BİR YAKARIŞI


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2006-06-14 21:07:20

Ya ilahe'l-âlemin! Mahlûkatı yaratırken elbette ki senin ona hiç bir ihtiyacın yoktu. Onu halk edişin Senin ona ikramından ibarettir. Sonra mahlûkatının bir kısmını cennetlik bir kısmını da cehennemlik olarak iki kısma ayırdın. Ey Allahım beni cehennemlik eyleme cennetlik kıl.

 

Ya Rabbi! Sen azîmü'ş-şan insanları yaratmazdan evvel onlara çeşitli istikametler murad buyurdun ve onları muhtelif fırkalara ayırdın. Bazılarını bedbaht, bazılarını bahtiyar eyledin. Bazılarına doğru yolu, bazılarına ise şaşkınlığı nasip eyledin. Beni Senin taatın ile bahtiyar eyle. Sana isyan edip de bedbaht olanlardan eyleme.

 

Ya İlahî! Yaratmadan evvel her insanın neler işleyeceğini biliyordun. Hiçbir kimse senin malumun olan şeyin haricine çıkamaz, beni kendi taatında isti'mal eylediğin kullarından eyle.

 

Ya Rabbi! Sen azîmü'ş-şan murad etmedikçe kimse bir şey isteyemez, murad buyur da beni Sen azîmü'ş-şan'a yaklaştıracak şeyler isteyeyim.

 

Ey Allahım! Kulların bütün hareketlerini sen takdir buyurdun. Senin iznin olmadan hiçbir şey hareket edemez. Benim bütün hareketlerimi senin takvan üzere eyle.

 

Ya Rabb! Hayrı da şerri de Sen halk ettin ve kulların bazılarını hayra bazılarını şerre hadim kıldın. Beni hayra hadim olanlardan eyle.

 

Ya İlahî! Sen azîmü'ş-şan hem cenneti hem cehennemi halk ettin ve bunlardan her birine ayrı ayrı insanlar ve sakinler murad ettin. Beni cennet sakinlerinden eyle.

 

Ya Rabbe'l-âlemin! Sen azîmü'ş-şan insanların bir kısmına hidayet bahşederek hidayetinle gönüllerini ferahlatıp şad eyledin. Bir takımlarına ise dalalet verip şaşkınlık içinde ruh darlığına duçar ettin. Benim gönlümü iman ile ferahlatıp kalbimi imanın ziyneti ile nurlandır.

 

Küfre, taşkınlığa ve isyana karşı bana nefret ver de doğru yolda yürüyenlerden eyle.

 

Ey Allahım! Bütün işleri sen takdir buyurdun ve her şey senin murad-ı ilahin ile sana avdet edecektir. Vefatımdan sonrası için de, evveli için de Sen bana makbul bir hayat takdir buyur.

 

Ve beni Sen azimü'ş-şan'a son derece yaklaştır.

 

Ya Rabbi! Kim itimadını ve ümidini Senden gayriye bağlayarak gecesini ve gündüzünü geçirebilir?

 

Benim yegâne dayanağım ve ümidim sensin!

Kaynak: M. Sami Ramazanoğlu- Altınoluk Dergisi-Sayı: 133

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

ALİ, 2014-08-14 05:44:09

Hz.EBUBEKİRİN BÖYLE BİR YAKARIŞI GERÇEKTEN VARMIDIR YOKSA BU KAYNAK OLARAK GÖSTERİLEN MAHMUT SAMİ RAMAZANOĞLU isimli cemaat BÜYÜĞÜNÜN KENDİ KAFASINDAN BİR UYARLAMASIMIDIR BAKIN BEN BU KONUYU DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI SOPRU SOR CEVAP BUL BÖLÜMÜNEDE YAZDIM ve CEVAP BEKLİYORUM DİNİ KONULAR HATA KABUL ETMEZ YARIM DOKTOR CANDAN YARIM HOCA DİNDEN EDER BENİM İNANCIMDA HEM BU DÜNYADA HEMDE AHİRETTE HER ŞEYİN BİR BEDELİ FATURASI VARDIR CEZA ve ÖDÜL VARDIR LÜTFEN BANA BU DUANIN yani Hz.EBUBEKİRİN BİR YAKARIŞININ DİNİ KAYNAKLARINI GÖSTERİNİZ BEN BULAMADIM ve BU SEBEBLEDE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ SORU SOR CEVAP BUL BÖLÜMÜNE ve BİZZAT DİYANETİ İŞLERİ BAŞKANI PRO.DR.MEHMET GÖRMEZ BEYİN WEB SİTESİNDEKİ BAŞKANA MESAJ BÖLÜMÜNE MESAJ ATTIM CEVAPLARINI BEKLİYORUM HATTA BAŞKANA BU DUANIN BİR KOPYASINI İLETİME EKLEYİP GÖNDERMEYİDE DÜŞÜNÜYORUM DİN ÇOK HASSAS BİR KONUDUR HATAYI AFFETMEZ ALLAH C.C KORUSUN İNSANIN İMANI İTİKATI İNANCI ZARAR GÖRÜR YOLUNU SAPITIR

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

melek, 2007-10-08 20:02:45

bu mubarek gecede yuregimden geçenleri bile dokemdim bi sırada bu duayla rabbime seslenişime vesile oldunuz için allah sizden razı olsun

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ARZU, 2006-08-11 16:44:59

DUA PINARIDA KİŞİNİN MANEVİ DEĞERİNE GÖRE AKIYOR.EN GÜZEL DUALARDA ZATEN GÜZEL İNSANLARDAN GELMİYOR MU?MEVLAM CÜMLEMİZE BÖYLE DUALAR ETMEYİ NASİP EYLESİN.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Oktay, 2006-07-27 14:37:13

Katetmemiz gereken daha çok yol var.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

fatıma, 2006-07-26 14:59:30

bu yakarış beni çok etkiledi cennetle müjdelenmiş bir zatın kendi nefsi adına bu denli endişe duyması bana şu suali sordurdu ben neolucagınıhiç bilmeyen ben nasıl bu denli rahat olabiliyor nasıl bir deve kuşu gibi başımı gaflete gömebiliyor ve kurtuluşumu garanti etmişcesine huzurlu uyuyabiliyorum Allah Resulünün enyakın arkadaşının bu yakarışına bende taa içimden gelerek kainata duyururcasına amin diyorum

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

veysi, 2006-07-22 22:57:54

tek kelimeyle harikaydı

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her türlü misali verdik.

Zümer,27

GÜNÜN HADİSİ

"iman bakımından müminlerin en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanlar ve ailesine en güzel davrananlardır."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI