Cevaplar.Org

DR. HALUK NURBAKİ HOCAMIZDAN…


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2006-03-31 16:54:26

Sure ve ayetler başka lisanlara çevrilirken aşağıdaki hususlar göz önünde tutulmalıdır.

1-Çeviri her iki dilin kurallarına uygun olarak yapılmalı, yorumlar, metin içine alınmamalıdır.

2- Çeviride Türkçe karşılığı tam bulunmayan kelime, yakıştırma bir kelime ile ifade edilmemeli, olduğu gibi korunup, yorum kısmında açıklama yapılmalıdır.

3-Bir kaç anlama gelen kelimelerin bir anlama göre çevirisi yapılmışsa diğerlerine de mutlaka açıklama kısmında yer verilmelidir. Zorlama mahsulü tevil ve yakıştırmalardan iyi niyetle de olsa kaçınılmalıdır. Zira Allah kelamının en küçük yabancı cisme tahammülü yoktur.

4-Tefsir ve yorumların en sıhhatlisi, ayetlerin diğer ayetlerle, ayetlerin hadislerle ve ashabın sözleri ile yapılanıdır. Arap dili iştikak(etimoloji) ve gramer esaslarıyla, belagat ve fesahat kuralları da önemli bir kaynaktır. Bazı ayetlerin yorumlarına bu zikrettiğimiz kaynaklar kâfi gelmeyebilir. İşte burada ilmi gelişmeler, teknik buluşlar, ayetlerin yorumlanmasında en aydınlık yoldur.

Kaynak: Kur’an-ı Kerim’den Ayetler Ve İlmi Gerçekler- Dr. Haluk Nurbaki- Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları- Ankara-2001

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Esma Nur, 2006-04-23 23:03:03

Böyle mütevazi, muhteşem bir gönül insanının eserlerine daha çok yer vermelisiniz..O gerçek bir alim ve ilmi Haluk Nurbaki gibi bir yüceden işitmeyi ve öğrenmeyi Allah herkese nasip etsin..Selametle kalın..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Hüseyin Şensu, 2006-04-16 20:43:43

Çok sevgili, Mümtaz sayın Haluk Nurbaki Hocamızın bu değerli eseri ışığında, Kur'an-ı Kerim'i anlamakta en iyi rehber olduğunu düşünüyorum. Ki, hocamızın diğer bütün eserleri manevi patentli gönül incileridir. Eserleri, karanlık gönülleri ve zihinleri aydınlatan İslam Nûr'udur. Tüm eserlerini okumuş biri olarak, mü'min kardeşlerimizin gönüllerine ışık tutması niyâzı ile...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

fatmanurselokur, 2006-04-11 09:33:35

ALLAH RAZI OLSUN... Böyle muhteşem bir Kuran ziyafeti ki,anlatmaya kelimeler yetersiz kalır.Sizlere bu muhteşem eseri tanıttığınız için teşekkür ederim.Ve diğer eserlerinin sitenizde tanıtılmasını bekliyorum.Allah sevgili Haluk Nurbaki hocamızdan razı olsun... selâmetle kalın.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.

TAHRÎM,6

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

*Eğriboz Adası'nin fethi(12 Ağustos 1470) *Kanuni Sultan Süleyman Han'in Tebriz'i fethi(13 Ağustos 1534) *Haçlı Ordusu'nun Kudüs katliami (15 Ağustoz 1099) *Gölcük Depremi(17 Ağustos 1999) *Misak-i Milli'nin TBMM'de de kabûlü(19 Ağustos 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI