Cevaplar.Org

Kur’an’da Aliterasyon-Nâs Sûresi


Yusuf HAS

yusufhas@mynet.com

2005-12-17 17:55:57

Sûreyi Arapça aslından okuyunuz: “Kul e’ûzu bi rabbi’n-nâs, meliki’n-nâs, ilâhi’n-nâs, min şerri’l-vasvâsi’l-hannâs, ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs, mine’l-cinneti, va’n-nâs” Sûrede öyle bir uyum var ki güzelliğini anlatmak mümkün değildir. Ancak dile âşina olarak sûreyi aslından okumakla bu güzellik sezilir. Sûrede sinsice insana sokulup kötü düşünceler fısıldayan cin ve insan şeytanlarından Allah’a sığınılır. Konu fısıltı konusudur. Sûreyi Arapça aslından okuyunca kulağınıza bir fısıltı sesi geliyor, değil mi? İşte Kur’an böyledir. Yalnız kelimelerin anlamı değil, kelimelerin kendileride ses tonları ile, anlattıkları konuyu canlandırır (aliterasyon).

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Mehmet İraz, 2010-08-06 10:43:22

Kuran'da böyle bir şeyin var olduğunu tahmin ediyordum. Bunu okurken hissedebiliyor insan. Şimdi sayenizde adını da örendik. Aliterasyon Mesela Kuran'da cehennemi anlatan veyahut kafirleri anlatan bir çok ayetin bulunduğu sayfalarda harfler sık bir şekilde yazılmış.Böylece okurken hem zorlanıyor hem de ruhumuz sıkılıyor. Acaba bu da aliterasyyon mudur?

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

dilaram, 2009-09-04 01:21:05

Allah Teala'nın kelamı = Kuran-ı Kerim o kadar o kadar yüce bir kitabdır ki sadece onun başındaki fatiha suresinin besmelesi için ulema 15 20 ciltlik tefsir yazmışlardır bi besmeleyi 15 ciltte ancak açıklayabilmişler sonrasında da bizim acizliğimiz den ancak bu kadar mana çıkarabiliyoruz daha bunun milyonlarca katında manası vardır demişler. Biz o kitabı ancak kendi kapasitemiz kadar anlayabiliyoruz ki bizim kapasitemiz o kutsal kitabın yanında karınca kadar...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Abdüssamed, 2009-08-31 04:40:15

Çok güzel sağolun

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

muhammed, 2007-01-02 22:26:12

surelerin meallerini yazmaniz cok güzel Allah razi olsun

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Neriman Soyyiği, 2006-12-20 11:16:42

Aynı şeyi fark etmiştim. Bu bir mucize.Kuran her haliyle bir sanat eseri.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Aytekin Meral, 2006-06-12 19:48:03

Özellikle dua olarak kullanılan sure/ayetlerin türkçelerinin ve bu duların insan ruhunda oluşturduğu pozitif ve negatif etkileri açıklayan bilgilendirme yazıları okunan duanın amacının anlaşılması bakımından faydalı olacağı inancındayım.Yaradanın iradesini anlayabilmek adına...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

Oruç insanı cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır; tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi...

Buhari,Ebû Davud,Tirmizi, Nesai

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI