Cevaplar.Org

HATIRALAR VE ÖLÇÜLER-39


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2005-07-26 19:12:06

BEDİÜZZAMAN'IN EĞİTİM UFKU

İlahiyatçı- yazar Kenan Demirtaş Bey aynı sempozyumda şu hatırasını naklediyor; "Mısır'dayız. Mısır'da 17 yıl bakanlık yapmış, halen Cumhurbaşkanlığı danışmanlığını sürdüren Hasan Abbas Zeki beyi evinde ziyaret ettik. Kendisi çok zengin bir zat olmasının yanı sıra büyük bir âlim de aynı zamanda. Kütüphanesini dolaştık. Bu kütüphane 300 metrekare, koridorlarının arasından zor geçiliyor, öyle kitap dolu. Çok enteresan kitaplar var. Her bölümünü teker teker dolaştırdı ve hangi kitabı açtıysak çizimli yerler gördük, okumuş, bu çok ilgimizi çekti.


 Bu dolaşmadan sonra oturduk. Dedi ki; "Ezher üniversitesine bakıyorum. Oradan mezun olan kardeşlerimiz Kahire üniversitesinden mezun olan kardeşlerimize yabancılar. Dini ilimleri öğreniyorlar ama bunu bir türlü fizik ilmiyle, kimya ilmiyle barıştıramıyorlar. Kahire üniversitesinden bir gence muhatap olamıyorlar. Kahire üniversitesindekiler ise sadece aileden gördükleri dini bilgilerle sınırlı. Onlar da bunu okudukları fen ilimleri ile barıştıramıyorlar. Bunu gerek Ezher hocaları, gerekse diğer ülkelerden İslam âlimleri ile tartıştık, müzakere ettik. Sonunda bir prensip kararı aldık. Dünyanın her tarafından gelecek İslam ulemasından oluşacak bir kurul oluşturup bir çözüm yolu bulalım ve bir yol haritası çıkaralım.

 

Sonra bir vesile ile Risale-i Nur'u elime aldım, bir baktım ki bizim o tasarladığımız prensip kararı, o düşünce orada tahakkuk etmiş. İslami ilimlerle fenni ilimleri birleştirmiş. Ancak bu kadar mükemmel olabilir. Biz bu kadarını düşünemiyorduk, hayal bile edemiyorduk.

 Şimdi bir vazifemiz var; bütün dünya insanlarına bunu duyurmak. Artık batıdan gelen bütün tecrübî ilimler doğudan gelen İslami ilimlerle kucaklaştı. Doğu- batı birleşimi var. Ahirzamanda demek bu da tahakkuk edecekmiş, bunu gördük elhamdülillah" diyerek, hakikaten çok duygulandı bu düşüncelerini gözleri dolarak bizlerle paylaştı

 

İHSAN MERTEBESİNDEN KONUŞUYOR

 

İhsan Kasım Salihi Bey 04.01. 2004'te Üsküdar'da yaptığı bir derste anlatıyor; "Çat'ta Üstad ile alakalı bir sempozyuma konuşmacı olarak davet edilmiştik. Ben Üstad'dan bazı paragrafı almıştım. Bir de kendim bazı şeyler yazmıştım. Onları da okudum, bitirdim. Oturanlardan birisi parmak kaldırdı. Oturum başkanı "buyurun" dedi. O zat geldi, kürsüye çıktı ve dedi ki; "Ben soru sormayacağım ama size bir şey diyeceğim. Ben Said Nursi'nin kim olduğunu bilmiyorum. Şimdi duydum. Hiçbir eserini okumamışım. Şimdi bu kardeşimiz birkaç paragraf okudu. Bunlardan anladığımı söyleyeceğim size; Bu adam ihsan mertebesinden konuşuyor. İhsan makamından konuştuğu için de sizin nefsinizin hoşunuza gitmez. Nefsiniz okumanızı istemez. Ama nefsinizle mücadele edeceksiniz. Onu bastıracak ve bu eserleri okuyacaksınız" dedi ve kürsüden indi.

Ben bir profesörün sadece birkaç paragraftan üstadı böyle nasıl tanıdığına, nasıl anladığına çok hayret ettim. Gerçekten hayret edilecek bir şey…

 

"FAS SİZİNDİR"

 

Merhum Ali Uçar bey'in aşağıda nakledeceğimiz hatırası milletimizi Âlem-i İslam çapındaki teveccühü göstermesi bakımından fevkalade ilgi çekicidir; "1975 senesinde Almanya'da iken bir grup arkadaşla Hacca gidecektik. Yolumuz üzerindeki Fas'a da uğramak ve oradaki Müslüman kardeşlerimizi görmek arzu ediyorduk. Bunun için geçiş vizesi almak için Fas konsolosluğuna gittim. Yapabildiğim kadarıyla en güzel sözlerle konsolosa muhatap oldum.

 Dedim; "Sayın Konsolos! Eğer kader bana daha güzelini verse idi, ben size ricaların en güzeli ile muhatap olacaktım."

"İsteğiniz nedir?" dedi.

Dedim ki; Ben talebeyim. Çok kıymetli kardeşlerimden bir grupla beraber hacca gideceğiz. Fas üzerinden gitmek istiyoruz. Ümit ederim ki, bize Fas'a girmek, güzergâh üzerindeki bazı beldeleri ziyaret edip oradaki mümin kardeşlerimizle tanıştıktan sonra Mekke'ye doğru yolumuza devam etmek üzere herhalde bir transit vizesi verirsiniz" 

Konsolos 60 yaşlarındaydı. Adamcağızın birden şekli değişti. Elindeki kalemi birden masaya fırlattı. Dedi ki; " Dün Osmanlı devleti bizim hem anamız hem babamızdı. Şimdi ne kadar birbirimiz vizeyle ziyaret edecek kadar yabancı olduk ki? Rica ederim bizi müteessir etmeyiniz. Fas sizindir, Allah selamet versin…"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

Mü'minin sezgisinden sakının, çünkü o Allah'ın nuruyla bakar.

Taberani

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI