Cevaplar.Org casino maxi

HARAMA GİRMEMEK


Ali İhsan Er

aliihsaner@hotmail.com

2005-07-26 13:20:05

Soru: Hocam iyi günler. Ben Meb’de öğretmenim. Okulların durumu malumunuz. Liseler içler acısı. Allahtan ben ilköğretimde çalışıyorum. Ama bizde de pek iç açıcı durum yok. Benim sorum şu: bizler okulda özellikle kız öğrencilerle yüz göz oluyoruz. Onlar çevremize toplanıyor. Onlarla sohbet ediyor, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Tabii bu sırada göze hoş olmayan manzaralar takılabiliyor. Birde bekâr bir öğretmen olunca başka etkiler yapabiliyor. Ayrıca kızlar vedalaşmalarda el sıkma, el öpme veya tokalaşmak gibi istekleri oluyor. Bazılarını çeşitli bahanelerle engellesek te en azından elsıkışıyoruz. Bu durumda bizler ne yapmalıyız? Kız öğrencilerle olan diyalog ve ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Onlarla konuşmasak, ders dışı yüzgöz olmasak ta olmuyor. Çünkü bizim anlatacağımız güzelliklere onlar daha çok ilgi gösteriyor. Duygusal oldukları için daha iyi anlıyorlar. Dediklerimizi daha fazla yerine getiriyorlar. Dinimizdeki güzellikleri anlatmak için bizde onlarla kaynaşma ve kendimizi sevdirme adına hediyeleşiyor, yemekli eğlenceler yapıyor, evleri ziyaret ediyor. v.b. gibi çeşitli işler yapıyoruz. Bunları yaparkenki maruz kaldığımız günah durumlarının hükmü nedir? Bir diğer sorum: şükür ki sevilen bir öğretmen olmamız nedeniyle doğum gününde veya başka günlerde çeşitli büyük küçük hediyeler geliyor. Bunları almasan olmuyor, alsan olmuyor. Hediyeleri bir nevi karşılıksız alıyoruz. Çünkü onlara anlattığımız bilgilerin karşılığını devletten alıyoruz. Bunun caizlik noktası nedir? Bir de ilgilendiğimiz öğrencilerin evlerine ziyarete gittiğimizde çıkarken veya başka zamanlarda velilerden hediyeler geliyor. Bunları almaktaki hüküm nedir? Cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun. Benim durumumda olan dini hassasiyeti olan binlerce öğretmene yol göstermiş olacaksınız.

Cevap: Önce hükmü hatırlayalım: Yabancı bir kadına, kıza dokunmak, bakmak haramdır. (Nûr Suresi, 24/30-31) Büyüğümüzün bu konudaki hassasiyetlerini hatırlayınız. Ancak, bahsettiğiniz durumlarda, tebliğ ve terbiye önde olduğu için, bu istikamette yapılan hizmetler, içine girilen günahlara keffaret olur kanaatindeyiz. Çünkü, ayetin hükmüyle “iyilikler, insanın elinde olmadan işlediği kötülükleri siler” (Hûd Suresi, 11/114) dolayısıyla, istemeden o türlü hallere maruz kalan sizler, daha fazla hizmet etmelisiniz ki, keffaret olsun.

Onlarla münasebetlerde dinimizin getirdiği ölçüler (bakmama, dokunmama gibi), diyaloğu zedelemeyecek şekilde korunmaya çalışılmalı, güzel hizmetlere vesile olduktan sonra da, Nasr suresinde buyrulduğu gibi istiğfarda bulunulmalıdır.

Çocukların seviyelerine göre, mahremiyet meseleleri de anlatılmalıdır. Öğrensinler, alışsınlar. Sonra sizlere sıkıntı çıkarmazlar kanaatindeyiz. Doğrudan dini bir mesele olarak anlatılamıyorsa, bir kültür, bir adet, bir örf, Anadolu kadınının genel portresi olarak da anlatılabilir.

Bayanlarla diyalog, görüşme ve organizasyonlarda, tavırlarımızın ciddi olmasında fayda var. Espri, şaka, latife.. v.s dozunda kalmalı, onları gevşetecek, laubalileştirecek seviyede olmamalı.

Her mevzuda olduğu gibi, bu mevzuda da nefse katiyen güvenilmemeli. Bugün, hassas olurum da yarın bu hassasiyetimi kaybedebilirim diye düşünmeli ve nefsin gevşekliğine düşülmemeli, ölçüler daima hatırda tutulmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Alınan hediyeler mevzuunda, hassas düşünmeniz güzel.
Hediyeleşmek sünnettir. Ancak suizanna sebebiyet vermemek için sizin de küçük de olsa bir hediye vermeniz güzel olabilir.
Bir aileden veya öğrenciden aldığınız hediyeyi başka bir öğrenci veya aileye hediye olarak verebilirsiniz.
Veremiyorsanız, aldığınız hediyeleri, eğer toplu kullanılacak şeylerse, öğrencilerin ve öğretmenlerin istifadesine sunabilirsiniz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

AHİRET VE SONRASI

AHİRET VE SONRASI

O gün yeryüzü, başka yeryüzüne çevrilir, gökler de başkalaşır." (İbrahim, 14/48) ayetind

NİÇİN YARATILDIM?

NİÇİN YARATILDIM?

1. Allah’ın bizi ve evreni niçin yarattığını anlamakta güçlük çekiyorum. Tanınmak istem

DOĞUM ÖNCESİ- ÖLÜM SONRASI

DOĞUM ÖNCESİ- ÖLÜM SONRASI

Soru: Doğum öncesi ve ölüm sonrası ile ilgili inanmayanlara aklı deliller sunabilir miyiz? Öl

ZİKİR HALKALARI CENNET BAHÇELERİ Mİ?

ZİKİR HALKALARI CENNET BAHÇELERİ Mİ?

Soru: Zikir halkaları cennet bahçeleri mi? Efendimiz (s.a.v): “Cennet bahçelerine uğradığın

BİR ŞİRKET İHTİLAFI

BİR ŞİRKET İHTİLAFI

Ahmet Bey ve Mehmet Bey arasındaki çıkan ihtilaf nasıl çözülmelidir. Ahmet Bey üretim ve

“NANKÖR İNSAN”

“NANKÖR İNSAN”

Soru: Hac Suresi 66. ayetde “Sizi dirilten,sonra öldüren,sonra yine diriltecek olan O’dur. İn

CEHENNEMİN BESİNLERİ

CEHENNEMİN BESİNLERİ

Soru: Gasiye 6 da Cehennemde Darı dikeninden başka yiyecekleri yoktur der Duhan/ 43-46. Doğrusu g

ATEİSTLERİN DUA SORUNSALI

ATEİSTLERİN DUA SORUNSALI

Soru: Dua sorunsalının ikinci ve daha ince yönü de Allah'ın rahman ve rahim sıfatı ile ilgili

HAYAL KURMAK

HAYAL KURMAK

Soru: İslam’da hayatımızla ilgili hayal kurmanın ne gibi bir önemi var, yüce Allah gerçekle

UĞURSUZ GÜNLER

UĞURSUZ GÜNLER

-Çarşamba günü kan aldırmak ve tırnak kesmeyi nehyeden rivayetleri sahih değildir diyerek cid

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

Sual:”Nikâh merâsiminde gelinlik giyilebilir mi? Gelinlik tesettüre aykırı düşer mi?

"Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla, şüphesiz ki sen her şeye kadirsin."

Tahrim, 8

GÜNÜN HADİSİ

İnsanların en fenası, birine ayrı, diğerine de ayrı görünen iki yüzlü insanlardır.

Seçme Hadisler, 101

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI