Cevaplar.Org

HARAMA GİRMEMEK


Ali İhsan Er

aliihsaner@hotmail.com

2005-07-26 13:20:05

Soru: Hocam iyi günler. Ben Meb’de öğretmenim. Okulların durumu malumunuz. Liseler içler acısı. Allahtan ben ilköğretimde çalışıyorum. Ama bizde de pek iç açıcı durum yok. Benim sorum şu: bizler okulda özellikle kız öğrencilerle yüz göz oluyoruz. Onlar çevremize toplanıyor. Onlarla sohbet ediyor, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Tabii bu sırada göze hoş olmayan manzaralar takılabiliyor. Birde bekâr bir öğretmen olunca başka etkiler yapabiliyor. Ayrıca kızlar vedalaşmalarda el sıkma, el öpme veya tokalaşmak gibi istekleri oluyor. Bazılarını çeşitli bahanelerle engellesek te en azından elsıkışıyoruz. Bu durumda bizler ne yapmalıyız? Kız öğrencilerle olan diyalog ve ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Onlarla konuşmasak, ders dışı yüzgöz olmasak ta olmuyor. Çünkü bizim anlatacağımız güzelliklere onlar daha çok ilgi gösteriyor. Duygusal oldukları için daha iyi anlıyorlar. Dediklerimizi daha fazla yerine getiriyorlar. Dinimizdeki güzellikleri anlatmak için bizde onlarla kaynaşma ve kendimizi sevdirme adına hediyeleşiyor, yemekli eğlenceler yapıyor, evleri ziyaret ediyor. v.b. gibi çeşitli işler yapıyoruz. Bunları yaparkenki maruz kaldığımız günah durumlarının hükmü nedir? Bir diğer sorum: şükür ki sevilen bir öğretmen olmamız nedeniyle doğum gününde veya başka günlerde çeşitli büyük küçük hediyeler geliyor. Bunları almasan olmuyor, alsan olmuyor. Hediyeleri bir nevi karşılıksız alıyoruz. Çünkü onlara anlattığımız bilgilerin karşılığını devletten alıyoruz. Bunun caizlik noktası nedir? Bir de ilgilendiğimiz öğrencilerin evlerine ziyarete gittiğimizde çıkarken veya başka zamanlarda velilerden hediyeler geliyor. Bunları almaktaki hüküm nedir? Cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun. Benim durumumda olan dini hassasiyeti olan binlerce öğretmene yol göstermiş olacaksınız.

Cevap: Önce hükmü hatırlayalım: Yabancı bir kadına, kıza dokunmak, bakmak haramdır. (Nûr Suresi, 24/30-31) Büyüğümüzün bu konudaki hassasiyetlerini hatırlayınız. Ancak, bahsettiğiniz durumlarda, tebliğ ve terbiye önde olduğu için, bu istikamette yapılan hizmetler, içine girilen günahlara keffaret olur kanaatindeyiz. Çünkü, ayetin hükmüyle “iyilikler, insanın elinde olmadan işlediği kötülükleri siler” (Hûd Suresi, 11/114) dolayısıyla, istemeden o türlü hallere maruz kalan sizler, daha fazla hizmet etmelisiniz ki, keffaret olsun.

Onlarla münasebetlerde dinimizin getirdiği ölçüler (bakmama, dokunmama gibi), diyaloğu zedelemeyecek şekilde korunmaya çalışılmalı, güzel hizmetlere vesile olduktan sonra da, Nasr suresinde buyrulduğu gibi istiğfarda bulunulmalıdır.

Çocukların seviyelerine göre, mahremiyet meseleleri de anlatılmalıdır. Öğrensinler, alışsınlar. Sonra sizlere sıkıntı çıkarmazlar kanaatindeyiz. Doğrudan dini bir mesele olarak anlatılamıyorsa, bir kültür, bir adet, bir örf, Anadolu kadınının genel portresi olarak da anlatılabilir.

Bayanlarla diyalog, görüşme ve organizasyonlarda, tavırlarımızın ciddi olmasında fayda var. Espri, şaka, latife.. v.s dozunda kalmalı, onları gevşetecek, laubalileştirecek seviyede olmamalı.

Her mevzuda olduğu gibi, bu mevzuda da nefse katiyen güvenilmemeli. Bugün, hassas olurum da yarın bu hassasiyetimi kaybedebilirim diye düşünmeli ve nefsin gevşekliğine düşülmemeli, ölçüler daima hatırda tutulmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Alınan hediyeler mevzuunda, hassas düşünmeniz güzel.
Hediyeleşmek sünnettir. Ancak suizanna sebebiyet vermemek için sizin de küçük de olsa bir hediye vermeniz güzel olabilir.
Bir aileden veya öğrenciden aldığınız hediyeyi başka bir öğrenci veya aileye hediye olarak verebilirsiniz.
Veremiyorsanız, aldığınız hediyeleri, eğer toplu kullanılacak şeylerse, öğrencilerin ve öğretmenlerin istifadesine sunabilirsiniz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

FIKIH BİLMEDEN İBADET ETMEKLE İLGİLİ RİVAYETLER

FIKIH BİLMEDEN İBADET ETMEKLE İLGİLİ RİVAYETLER

Soru: Bu rivayetler sahih midir? İbadetler nasıl boşa gider? “Fıkhı bilmeden ibadet etmek, ge

ALLAH’IN ZATINI DÜŞÜNMEYİN DİYE BİR HADİS VAR MI?

ALLAH’IN ZATINI DÜŞÜNMEYİN DİYE BİR HADİS VAR MI?

Soru: Allah'ın zatını düşünmeyin, Zatını düşünmek şirktir” manasında hadis var mı? V

EZAN OKUNURKEN MÜZİK ÇALMASI GÜNAH MI?

EZAN OKUNURKEN MÜZİK ÇALMASI GÜNAH MI?

Soru: Ezanı dinlemekle ilgili hadis var. Bu hadise göre, ezan okunurken müzik çalması günah m

MERCİMEK YEMEK SÜNNET MİDİR?

MERCİMEK YEMEK SÜNNET MİDİR?

Mercimek yemek sünnet midir? Mercimek yemenin tavsiyesi üzerine hadis var mı? Varsa tahkik ve tah

ŞEYTANA DÜŞMAN OLMAK

ŞEYTANA DÜŞMAN OLMAK

Soru: Hz. Allah kin tutmaktan bizleri men etmesine rağmen neden, şeytan sizin düşmanınız siz d

BAZI HADİSLER HAKKINDA

BAZI HADİSLER HAKKINDA

Aşağıdaki Hadislerin kaynakları sıhhat durumu ve açıklaması nedir? 1- Ebu Abdullah Hüseyin

OL DEYİNCE OLUR NE DEMEK

OL DEYİNCE OLUR NE DEMEK

Allah herşeyi yaratıyor. Yaratma eylemini de kendi zatı gibi tasavvur edemeyiz değilmi? Ol deyin

MEZHEPLER DİNİ PARÇALAMIŞ MIDIR?

MEZHEPLER DİNİ PARÇALAMIŞ MIDIR?

Rum suresi 32. Ayet 32. "Dinlerini parçalayan ve bölük bölük olanlardan (olmayin. Bunlardan)

İ-DOSER" BİLİNÇALTI MÜZİK

İ-DOSER

Şu an dijital alemde i-doser denilen bir program var. Bilgisayar programından veyahut mp3 playerda

BİR HADİS VE ÜSTÜNLÜK

BİR HADİS VE ÜSTÜNLÜK

Bir hadis-i şerifte, (Beni insanların en iyisi bilmeyen kâfirdir) buyuruldu. (Hatib) Açıklayabi

KIYAMET ÖNCESİNDE OLACAK OLAĞANÜSTÜ ŞEYLERİN HİKMETİ

KIYAMET ÖNCESİNDE OLACAK OLAĞANÜSTÜ ŞEYLERİN HİKMETİ

Soru: Kıyamet öncesinde çıkacak olağanüstü şeylerin hikmeti nedir? Hz. İsa, Mehdi, Süfyan,

Onu(Kur’an’ı) Ruh-ul Emin(Cebrail), inzar edenlerden olasın diye, kalbine apaçık Arapça olarak indirmiştir.

Şuara:193-195

GÜNÜN HADİSİ

Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır.

Tirmizi, Sıfatu Cehennem 10, (2601)

TARİHTE BU HAFTA

*I.Dünya Savaşı Sona Erdi(11 Kasım 1918) *Bolu-Düzce-Kaynaşlı Depremi(12 Kasım 1999) *Mehmed Zahid Kotku Hz.lerinin Vefatı(13 Kasım 1980) *K.K.T.C Kuruldu(15 Kasım 1983) *Muhyiddin-i Arabi Hz.lerinin Vefatı(16 Kasım 1240)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI