Cevaplar.Org casino maxi

HARAMA GİRMEMEK


Ali İhsan Er

aliihsaner@hotmail.com

2005-07-26 13:20:05

Soru: Hocam iyi günler. Ben Meb’de öğretmenim. Okulların durumu malumunuz. Liseler içler acısı. Allahtan ben ilköğretimde çalışıyorum. Ama bizde de pek iç açıcı durum yok. Benim sorum şu: bizler okulda özellikle kız öğrencilerle yüz göz oluyoruz. Onlar çevremize toplanıyor. Onlarla sohbet ediyor, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Tabii bu sırada göze hoş olmayan manzaralar takılabiliyor. Birde bekâr bir öğretmen olunca başka etkiler yapabiliyor. Ayrıca kızlar vedalaşmalarda el sıkma, el öpme veya tokalaşmak gibi istekleri oluyor. Bazılarını çeşitli bahanelerle engellesek te en azından elsıkışıyoruz. Bu durumda bizler ne yapmalıyız? Kız öğrencilerle olan diyalog ve ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Onlarla konuşmasak, ders dışı yüzgöz olmasak ta olmuyor. Çünkü bizim anlatacağımız güzelliklere onlar daha çok ilgi gösteriyor. Duygusal oldukları için daha iyi anlıyorlar. Dediklerimizi daha fazla yerine getiriyorlar. Dinimizdeki güzellikleri anlatmak için bizde onlarla kaynaşma ve kendimizi sevdirme adına hediyeleşiyor, yemekli eğlenceler yapıyor, evleri ziyaret ediyor. v.b. gibi çeşitli işler yapıyoruz. Bunları yaparkenki maruz kaldığımız günah durumlarının hükmü nedir? Bir diğer sorum: şükür ki sevilen bir öğretmen olmamız nedeniyle doğum gününde veya başka günlerde çeşitli büyük küçük hediyeler geliyor. Bunları almasan olmuyor, alsan olmuyor. Hediyeleri bir nevi karşılıksız alıyoruz. Çünkü onlara anlattığımız bilgilerin karşılığını devletten alıyoruz. Bunun caizlik noktası nedir? Bir de ilgilendiğimiz öğrencilerin evlerine ziyarete gittiğimizde çıkarken veya başka zamanlarda velilerden hediyeler geliyor. Bunları almaktaki hüküm nedir? Cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun. Benim durumumda olan dini hassasiyeti olan binlerce öğretmene yol göstermiş olacaksınız.

Cevap: Önce hükmü hatırlayalım: Yabancı bir kadına, kıza dokunmak, bakmak haramdır. (Nûr Suresi, 24/30-31) Büyüğümüzün bu konudaki hassasiyetlerini hatırlayınız. Ancak, bahsettiğiniz durumlarda, tebliğ ve terbiye önde olduğu için, bu istikamette yapılan hizmetler, içine girilen günahlara keffaret olur kanaatindeyiz. Çünkü, ayetin hükmüyle “iyilikler, insanın elinde olmadan işlediği kötülükleri siler” (Hûd Suresi, 11/114) dolayısıyla, istemeden o türlü hallere maruz kalan sizler, daha fazla hizmet etmelisiniz ki, keffaret olsun.

Onlarla münasebetlerde dinimizin getirdiği ölçüler (bakmama, dokunmama gibi), diyaloğu zedelemeyecek şekilde korunmaya çalışılmalı, güzel hizmetlere vesile olduktan sonra da, Nasr suresinde buyrulduğu gibi istiğfarda bulunulmalıdır.

Çocukların seviyelerine göre, mahremiyet meseleleri de anlatılmalıdır. Öğrensinler, alışsınlar. Sonra sizlere sıkıntı çıkarmazlar kanaatindeyiz. Doğrudan dini bir mesele olarak anlatılamıyorsa, bir kültür, bir adet, bir örf, Anadolu kadınının genel portresi olarak da anlatılabilir.

Bayanlarla diyalog, görüşme ve organizasyonlarda, tavırlarımızın ciddi olmasında fayda var. Espri, şaka, latife.. v.s dozunda kalmalı, onları gevşetecek, laubalileştirecek seviyede olmamalı.

Her mevzuda olduğu gibi, bu mevzuda da nefse katiyen güvenilmemeli. Bugün, hassas olurum da yarın bu hassasiyetimi kaybedebilirim diye düşünmeli ve nefsin gevşekliğine düşülmemeli, ölçüler daima hatırda tutulmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Alınan hediyeler mevzuunda, hassas düşünmeniz güzel.
Hediyeleşmek sünnettir. Ancak suizanna sebebiyet vermemek için sizin de küçük de olsa bir hediye vermeniz güzel olabilir.
Bir aileden veya öğrenciden aldığınız hediyeyi başka bir öğrenci veya aileye hediye olarak verebilirsiniz.
Veremiyorsanız, aldığınız hediyeleri, eğer toplu kullanılacak şeylerse, öğrencilerin ve öğretmenlerin istifadesine sunabilirsiniz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İKİ RİVAYET HAKKINDA

İKİ RİVAYET HAKKINDA

a) Hz. Aişe’nin miraç ile ilgili şöyle bir hadisi var mıdır? Peygamber İsra ve Miraç yapı

İSLAM DİNİ NEDEN YERYÜZÜNE HAKİM DEĞİL

İSLAM DİNİ NEDEN YERYÜZÜNE HAKİM DEĞİL

Kur'an-ı Kerim'in vaadi olduğu halde, neden İslamiyet 1400 yılı aşkın bir süredir dünyanın

BUZAĞIYA TAPANLARIN AKIBETİ

BUZAĞIYA TAPANLARIN AKIBETİ

Araf suresi 152. ayette İsrail Oğullarından buzağıya tapanların gazap ve dünyada zillete uğr

KALP HASTALIKLARI NASIL GEÇER?

KALP HASTALIKLARI NASIL GEÇER?

İnsanda bulunan nifak, kibir, haset gibi rahatsızlıklar nasıl tam olarak geçer? Bunlar imtihan

ŞEHİTLERİN ÖLDÜĞÜNÜ BİLMEMESİ

ŞEHİTLERİN ÖLDÜĞÜNÜ BİLMEMESİ

Şehitlerin kendilerinin öldüğünün farkında olmadığı söyleniyor. Âl-i İmran 170. ayet m

ŞEYTANDAN ÖNCE İNKARCILAR VAR MIYDI?

ŞEYTANDAN ÖNCE İNKARCILAR VAR MIYDI?

Soru: Bakara Suresi 2:34. ayet-i kerimede “ Ve o zaman meleklere: "Adem'e secde edin!" dedik, hem

“RIZKIM MIZRAĞIM GÖLGESİ ALTINDADIR”

“RIZKIM MIZRAĞIM GÖLGESİ ALTINDADIR”

Soru: Rızkım mızrağımın gölgesi altına konulmuştur. Hadisin şerhi ve sıhhati nasıldır?

HZ. SÜLEYMAN’IN HAYVANLARLA KONUŞMASI

HZ. SÜLEYMAN’IN HAYVANLARLA KONUŞMASI

Hz.Süleyman(a.s)’ın Hayvanlarla konuşması hikmete ters değil midir? Hayvanlar konuşuyorsa ir

İNSANIN DUYGULARI

İNSANIN DUYGULARI

Bir insanın aşırı cimri veya çok cömert olması, aşırı korkak veya çok cesur olması, aş

NEBİ VE VELİ FARKI

NEBİ VE VELİ FARKI

Peygamberimiz(s.a.v.)'in ahlakı ile mesela bir Abdulkadir Geylani'nin ahlakı arasında ne fark var

AHİRET VE SONRASI

AHİRET VE SONRASI

O gün yeryüzü, başka yeryüzüne çevrilir, gökler de başkalaşır." (İbrahim, 14/48) ayetind

Üstünlük ve şeref ancak Allah'ın, Peygamberinin ve mü'minlerindir.

Münâfikûn, 8

GÜNÜN HADİSİ

Harb bir hiledir.

Buhari, Cihad 157; Müslim, Cihad 18, (1740)

TARİHTE BU HAFTA

*Süleyman Hilmi Tunahan Hz.lerinin Vefatı(16 Eylül 1959) *Adnan Menderes'in İdamı(17 Eylül 1961) *Ertuğrul Fırkateyni Japon Sularında Battı(18 Eylül 1890) *Efendimiz (s.a.v.) Hicret Ederken KUBA'yı Teşrif Ettiler(20 Eylül 622) *Yavuz Sultan Selim Han

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI