Cevaplar.Org implant

HARAMA GİRMEMEK


Ali İhsan Er

aliihsaner@hotmail.com

2005-07-26 13:20:05

Soru: Hocam iyi günler. Ben Meb’de öğretmenim. Okulların durumu malumunuz. Liseler içler acısı. Allahtan ben ilköğretimde çalışıyorum. Ama bizde de pek iç açıcı durum yok. Benim sorum şu: bizler okulda özellikle kız öğrencilerle yüz göz oluyoruz. Onlar çevremize toplanıyor. Onlarla sohbet ediyor, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Tabii bu sırada göze hoş olmayan manzaralar takılabiliyor. Birde bekâr bir öğretmen olunca başka etkiler yapabiliyor. Ayrıca kızlar vedalaşmalarda el sıkma, el öpme veya tokalaşmak gibi istekleri oluyor. Bazılarını çeşitli bahanelerle engellesek te en azından elsıkışıyoruz. Bu durumda bizler ne yapmalıyız? Kız öğrencilerle olan diyalog ve ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Onlarla konuşmasak, ders dışı yüzgöz olmasak ta olmuyor. Çünkü bizim anlatacağımız güzelliklere onlar daha çok ilgi gösteriyor. Duygusal oldukları için daha iyi anlıyorlar. Dediklerimizi daha fazla yerine getiriyorlar. Dinimizdeki güzellikleri anlatmak için bizde onlarla kaynaşma ve kendimizi sevdirme adına hediyeleşiyor, yemekli eğlenceler yapıyor, evleri ziyaret ediyor. v.b. gibi çeşitli işler yapıyoruz. Bunları yaparkenki maruz kaldığımız günah durumlarının hükmü nedir? Bir diğer sorum: şükür ki sevilen bir öğretmen olmamız nedeniyle doğum gününde veya başka günlerde çeşitli büyük küçük hediyeler geliyor. Bunları almasan olmuyor, alsan olmuyor. Hediyeleri bir nevi karşılıksız alıyoruz. Çünkü onlara anlattığımız bilgilerin karşılığını devletten alıyoruz. Bunun caizlik noktası nedir? Bir de ilgilendiğimiz öğrencilerin evlerine ziyarete gittiğimizde çıkarken veya başka zamanlarda velilerden hediyeler geliyor. Bunları almaktaki hüküm nedir? Cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun. Benim durumumda olan dini hassasiyeti olan binlerce öğretmene yol göstermiş olacaksınız.

Cevap: Önce hükmü hatırlayalım: Yabancı bir kadına, kıza dokunmak, bakmak haramdır. (Nûr Suresi, 24/30-31) Büyüğümüzün bu konudaki hassasiyetlerini hatırlayınız. Ancak, bahsettiğiniz durumlarda, tebliğ ve terbiye önde olduğu için, bu istikamette yapılan hizmetler, içine girilen günahlara keffaret olur kanaatindeyiz. Çünkü, ayetin hükmüyle “iyilikler, insanın elinde olmadan işlediği kötülükleri siler” (Hûd Suresi, 11/114) dolayısıyla, istemeden o türlü hallere maruz kalan sizler, daha fazla hizmet etmelisiniz ki, keffaret olsun.

Onlarla münasebetlerde dinimizin getirdiği ölçüler (bakmama, dokunmama gibi), diyaloğu zedelemeyecek şekilde korunmaya çalışılmalı, güzel hizmetlere vesile olduktan sonra da, Nasr suresinde buyrulduğu gibi istiğfarda bulunulmalıdır.

Çocukların seviyelerine göre, mahremiyet meseleleri de anlatılmalıdır. Öğrensinler, alışsınlar. Sonra sizlere sıkıntı çıkarmazlar kanaatindeyiz. Doğrudan dini bir mesele olarak anlatılamıyorsa, bir kültür, bir adet, bir örf, Anadolu kadınının genel portresi olarak da anlatılabilir.

Bayanlarla diyalog, görüşme ve organizasyonlarda, tavırlarımızın ciddi olmasında fayda var. Espri, şaka, latife.. v.s dozunda kalmalı, onları gevşetecek, laubalileştirecek seviyede olmamalı.

Her mevzuda olduğu gibi, bu mevzuda da nefse katiyen güvenilmemeli. Bugün, hassas olurum da yarın bu hassasiyetimi kaybedebilirim diye düşünmeli ve nefsin gevşekliğine düşülmemeli, ölçüler daima hatırda tutulmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Alınan hediyeler mevzuunda, hassas düşünmeniz güzel.
Hediyeleşmek sünnettir. Ancak suizanna sebebiyet vermemek için sizin de küçük de olsa bir hediye vermeniz güzel olabilir.
Bir aileden veya öğrenciden aldığınız hediyeyi başka bir öğrenci veya aileye hediye olarak verebilirsiniz.
Veremiyorsanız, aldığınız hediyeleri, eğer toplu kullanılacak şeylerse, öğrencilerin ve öğretmenlerin istifadesine sunabilirsiniz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

Sual:”Nikâh merâsiminde gelinlik giyilebilir mi? Gelinlik tesettüre aykırı düşer mi?

KASKO SİGORTASININ HÜKMÜ

KASKO SİGORTASININ HÜKMÜ

Soru: Kasko sigortasının hükmü nedir?

FİNANS KURUMLARI VE BANKALAR

FİNANS KURUMLARI VE BANKALAR

Soru: Finans kurumları ile bankaların işleyiş farkları nedir? Neden biri caiz de diğeri değil

DEVLETİN ÇİFTÇİYE VERDİĞİ DESTEK

DEVLETİN ÇİFTÇİYE VERDİĞİ DESTEK

Soru: Devletin çiftçiye karşılıksız olarak vermiş olduğu tarladaki dönüm başına belirlen

BANKA PROMOSYONLARI

BANKA PROMOSYONLARI

Soru: Bankaların verdiği promosyonun hükmü nedir?

MEMURLARA VERİLEN NEMA'NIN HÜKMÜ

MEMURLARA VERİLEN NEMA'NIN HÜKMÜ

Soru: Memurlara verilen Nema’yı almanın hükmü nedir?

DEVLET TAHVİLİ

DEVLET TAHVİLİ

Soru: Devlet tahvili caiz midir?

CD VE PROGRAM KOPYALAMA

CD VE PROGRAM KOPYALAMA

Soru: CD ve program kopyalamanın hükmü nedir?

İPEK ELBİSE GİYMEK

İPEK ELBİSE GİYMEK

Soru: İpek elbise giymek erkeklere neden haramdır?

KADIN SESİNDEN İLAHİ

KADIN SESİNDEN İLAHİ

Soru: Müzik haram mıdır, kadın sesinden ilahi, Kur’an veya şarkı dinlemenin hükümleri

KURBAN İBADETİ HAKKINDA EN ÇOK SORULANLAR(2)

KURBAN İBADETİ HAKKINDA EN ÇOK SORULANLAR(2)

1. Kurban kesmenin hükmü nedir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kurban bayramında dinen

Kim Allah'a ve Rasûlü'ne îman etmezse, (bilsin ki) biz inkâr edenlere alevi çılgın bir ateş hazırladık.

(Fetih, 13)

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI