Cevaplar.Org

HARAMA GİRMEMEK


2005-07-26 13:20:05

Soru: Hocam iyi günler. Ben Meb’de öğretmenim. Okulların durumu malumunuz. Liseler içler acısı. Allahtan ben ilköğretimde çalışıyorum. Ama bizde de pek iç açıcı durum yok. Benim sorum şu: bizler okulda özellikle kız öğrencilerle yüz göz oluyoruz. Onlar çevremize toplanıyor. Onlarla sohbet ediyor, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Tabii bu sırada göze hoş olmayan manzaralar takılabiliyor. Birde bekâr bir öğretmen olunca başka etkiler yapabiliyor. Ayrıca kızlar vedalaşmalarda el sıkma, el öpme veya tokalaşmak gibi istekleri oluyor. Bazılarını çeşitli bahanelerle engellesek te en azından elsıkışıyoruz. Bu durumda bizler ne yapmalıyız? Kız öğrencilerle olan diyalog ve ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Onlarla konuşmasak, ders dışı yüzgöz olmasak ta olmuyor. Çünkü bizim anlatacağımız güzelliklere onlar daha çok ilgi gösteriyor. Duygusal oldukları için daha iyi anlıyorlar. Dediklerimizi daha fazla yerine getiriyorlar. Dinimizdeki güzellikleri anlatmak için bizde onlarla kaynaşma ve kendimizi sevdirme adına hediyeleşiyor, yemekli eğlenceler yapıyor, evleri ziyaret ediyor. v.b. gibi çeşitli işler yapıyoruz. Bunları yaparkenki maruz kaldığımız günah durumlarının hükmü nedir? Bir diğer sorum: şükür ki sevilen bir öğretmen olmamız nedeniyle doğum gününde veya başka günlerde çeşitli büyük küçük hediyeler geliyor. Bunları almasan olmuyor, alsan olmuyor. Hediyeleri bir nevi karşılıksız alıyoruz. Çünkü onlara anlattığımız bilgilerin karşılığını devletten alıyoruz. Bunun caizlik noktası nedir? Bir de ilgilendiğimiz öğrencilerin evlerine ziyarete gittiğimizde çıkarken veya başka zamanlarda velilerden hediyeler geliyor. Bunları almaktaki hüküm nedir? Cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun. Benim durumumda olan dini hassasiyeti olan binlerce öğretmene yol göstermiş olacaksınız.

Cevap: Önce hükmü hatırlayalım: Yabancı bir kadına, kıza dokunmak, bakmak haramdır. (Nûr Suresi, 24/30-31) Büyüğümüzün bu konudaki hassasiyetlerini hatırlayınız. Ancak, bahsettiğiniz durumlarda, tebliğ ve terbiye önde olduğu için, bu istikamette yapılan hizmetler, içine girilen günahlara keffaret olur kanaatindeyiz. Çünkü, ayetin hükmüyle “iyilikler, insanın elinde olmadan işlediği kötülükleri siler” (Hûd Suresi, 11/114) dolayısıyla, istemeden o türlü hallere maruz kalan sizler, daha fazla hizmet etmelisiniz ki, keffaret olsun.

Onlarla münasebetlerde dinimizin getirdiği ölçüler (bakmama, dokunmama gibi), diyaloğu zedelemeyecek şekilde korunmaya çalışılmalı, güzel hizmetlere vesile olduktan sonra da, Nasr suresinde buyrulduğu gibi istiğfarda bulunulmalıdır.

Çocukların seviyelerine göre, mahremiyet meseleleri de anlatılmalıdır. Öğrensinler, alışsınlar. Sonra sizlere sıkıntı çıkarmazlar kanaatindeyiz. Doğrudan dini bir mesele olarak anlatılamıyorsa, bir kültür, bir adet, bir örf, Anadolu kadınının genel portresi olarak da anlatılabilir.

Bayanlarla diyalog, görüşme ve organizasyonlarda, tavırlarımızın ciddi olmasında fayda var. Espri, şaka, latife.. v.s dozunda kalmalı, onları gevşetecek, laubalileştirecek seviyede olmamalı.

Her mevzuda olduğu gibi, bu mevzuda da nefse katiyen güvenilmemeli. Bugün, hassas olurum da yarın bu hassasiyetimi kaybedebilirim diye düşünmeli ve nefsin gevşekliğine düşülmemeli, ölçüler daima hatırda tutulmalıdır. Allah yardımcınız olsun.

Alınan hediyeler mevzuunda, hassas düşünmeniz güzel.
Hediyeleşmek sünnettir. Ancak suizanna sebebiyet vermemek için sizin de küçük de olsa bir hediye vermeniz güzel olabilir.
Bir aileden veya öğrenciden aldığınız hediyeyi başka bir öğrenci veya aileye hediye olarak verebilirsiniz.
Veremiyorsanız, aldığınız hediyeleri, eğer toplu kullanılacak şeylerse, öğrencilerin ve öğretmenlerin istifadesine sunabilirsiniz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN O DÖNEMİN KOŞULLARINA GÖRE Mİ İNMİŞTİR?

KUR’AN O DÖNEMİN KOŞULLARINA GÖRE Mİ İNMİŞTİR?

Kur'an o dönemin koşullarına göre mi inmiştir? Kimi arkadaşlarım Kur'an şu an inse idi daha

BEYİNDE TANRI NOKTASI VAR MI?

BEYİNDE TANRI NOKTASI VAR MI?

Beyinde tanrı noktası var mı? Bilim adamları beyinde "tanrı noktası" olarak adlandırdıkları

EZELİ İLİM

EZELİ İLİM

Soru: Muhammed Suresi 31. Ayetinde geçen "hatta na’lem" ifadesini Allah’ın sonsuz ve ezeli ilm

SURİYELİ MÜLTECİLERE KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?

SURİYELİ MÜLTECİLERE KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?

Bilindiği gibi toplumumuzda Araplara karşı nefret vardır. Nitekim bu nefretten ülkemize sığı

YAHUDİLİK

YAHUDİLİK

Yahudiliğin kötü inançlarından bahseder misiniz? Bildiğim kadarıyla onlar da tek bir Tanrı'y

MUHTELİF SORULAR

MUHTELİF SORULAR

Günümüz alimlerinden Ebu Muhammed el Makdisi’nin yazarı olduğu bir kitap var bu kişi ehli s

ALLAH NASIL GÖRÜP İŞİTİYOR?

ALLAH NASIL GÖRÜP İŞİTİYOR?

Allah’ın görme ve işitmesi bizimkine küçük miktarda benziyor mu? Allah’ın görmesi ve duy

HÜKÜM AYETLERİNİ BU ZAMANDA NASIL ANLAYABİLİRİZ?

HÜKÜM AYETLERİNİ BU ZAMANDA NASIL ANLAYABİLİRİZ?

Bu zamanda ehl-i sünnet ve’l-cemaat'ın gittiği yolu değil de, ehl-i sünnet ve’l-cemaatın d

TEVRAT DEĞİŞTİ Mİ DEĞİŞMEDİ Mİ?

TEVRAT DEĞİŞTİ Mİ DEĞİŞMEDİ Mİ?

“Muhakkak ki Tevrat'ı Biz indirdik, onda hidayet ve nur vardır. (Maide, 44) Bir Hristiyan “Mu

HZ.ADEM(A.S)’IN UNUTMASI NE DEMEKTİR?

HZ.ADEM(A.S)’IN UNUTMASI NE DEMEKTİR?

Soru: Ta Ha Suresinde; “Doğ¬ru¬su Biz da¬ha ön¬ce Âdem’e de va¬hiy ve emir ver¬miş-tik

ARAPLARLA ALAKALI RİVAYETLER

ARAPLARLA ALAKALI RİVAYETLER

Soru: İnsanların iyisi Arap, Arabın iyisi Kureyş, Kureyş’in iyisi beni Haşim’dir(Deylemi).

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz.

Hac:37

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

Sahih-i Buhari, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI