Cevaplar.Org

HATIRALAR VE ÖLÇÜLER


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2005-05-21 17:47:06

Gelecek, geçmişin izleri üzerinde bina edildikçe, kökle sağlam temas sağlandıkça kuvvet kazanır. Geçmişin birikimleri geleceği inşa eder. Kökü mazide olan atiyi kucaklar. Büyüklerimizden aldığımız hayat dersleri önümüzü aydınlatır. Bu birikimi aktarmanın en güzel yolu ise anıları gün yüzüne çıkarmaktır..

Bizden evvel hizmette sebkat etmiş büyüklerimizle alakalı dinlediğim ve okuduğum hatıraları sizlerle paylaşmayı hem bir vicdani vecibe, hem de o büyüklerime karşı bir kadirşinaslık bildiğimden bu bölümü hazırlamaya yeltendim. Rabbim muvaffak eylesin. Hamd ve şükür yalnız O'nadır. Saygılarımla. Salih Okur

ZOR ZAMANDA HİZMET

Kıymetli yazar İhsan Atasoy bey, Sungur ağabeyden naklen bana anlatmıştı. Üstad hazretleri bir gün Sungur ağabeyle birlikte Isparta'da bir zaman sağ kolu durumunda olan talebesi Hüsrev Altınbaşak ağabeyi ziyarete gidiyor. Hüsrev ağabey risaleleri etrafa neşir için uykusunu bir saate indirmiş, on beş sene evinden dışarı çıkmayarak devamlı risale yazmış, üstadın tabiri ile "bu vatanın manevi halaskarı" bir kahraman.

Üstad onun bu fedakar hizmeti ile ilgili bu ziyarette şöyle demiş: "Mazide nice kümmelin-i evliya(velilerin en mükemmelleri) "biz niye Hüsrev'e yetişemiyoruz" diye gıbtakarane soruyorlar" Üstad böyle deyince Hüsrev ağabey de mahcubiyetle "Estağfurullah Üstadım, onlar arşta biz ferş'te" diyor. Evet zor bir zamanda, kazanma da kaybetme de büyük ölçekli oluyor.

KABE'DE NAMAZ

Mazlum ve mağdurların ünlü avukatı merhum Bekir Berk ağabeyden bir hatıra ile sahih ve halis bir niyetle yapılan ibadetin insanı nasıl farklı buudlara götürdüğünü hissetmiştim. Bekir Berk ağabey 1992 Haziranında kanserden vefat etti. Londra'da tedavi görürken ilginç bir tecrübe geçirmiş. Hastanede tahta seccadesinde namaz kılmak için abdest almış. Ama biraz sonra istifra edince, haliyle abdest bozulmuş. Tekrar abdest alıp, tekrar aynı hal olmuş. Üçüncü defa abdest aldıktan sonra da istifra edince, ağlamaya başlamış ve "Allahım günahlarımdan ötürü mü beni huzuruna kabul etmek istemiyorsun?" diye inlemiş. Biraz sonra tekrar abdest almış ve huzura durmuş. Namazda farklı bir boyuta geçmiş. Secdeye vardığında kendisini Kabe'de bulmuş ve yarı şaşkın namazı tamamladığında, selam verdiğinde Londra'da tahta seccadesi üzerindeymiş. Nur içinde yatsın. Allah bize de böyle ibadet iştiyakı versin. Amin

SENİN KORKMANA GEREK YOK

Merhum Necip Fazıl'ın tabiriyle; "Aklın mücessem hali" ve "doğunun mantık küpü" olan muhterem Mehmed Kırkıncı Hocaefendi'nin bir sohbetinde kendisinden dinlediğim, ve hatırladıkça hep tebessüm ettiğim bir hatıra. Şöyle diyor Hocamız: ""Bundan kırk, kırk beş sene evvel bir Sıddık Teknikli Bey vardı. O, benim medrese hocam Hacı Faruk Efendinin yeğeni idi. Aynı zamanda nur talebesi olan Sıddık beyin Cumhuriyet caddesinde bir dükkânı vardı. Arasıra yanına gider gelirdim. Yine bir gün gittiğimde beni hürmetle karşıladı. Dükkânda da elinde sigara, ayak ayaküstüne atmış bir enteresan adam var. Ben de o sıralar gencim, sakalım da yok. Sıddık beyin beni hürmetle karşılaması üzerine o adam elinde sigara bana dönerek; "Sen hangi Hocalardansın?" diye sordu. Ben de kendisine "sen hangi hocalardan arıyorsun?" diye sorunca şöyle dedi; "Yoksa sen de "bir insana cennete şu kadar huri verilecek" diyen hocalardan mısın?" Ben de "Evet o hocalardanım" dedim. Bunun üzerine kızarak; "Hele işe bak kardeş! Benim evde bir hanım var. Onunla günde yetmiş kez dövüşüyorum. Ben onun hakkını veremiyorum. Yetmiş huriyle ne yaparım?" Ben de kendisine şöyle dedim; "Sana ne? O senin işin değil ki.. Onu huri verilenler düşünsün. Senin orada ne işin var?" Bunun üzerine mahcup oldu, ayaklarını topladı, bir şey diyemedi. Böyle ilzam olduktan sonra onu orda bırakmadım. İzah ettim ona meseleyi. Çok memnun oldu.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

dareyn, 2007-03-29 01:51:47

Isparta’da bir zaman sağ kolu durumunda olan DEMİŞSİNİZ SONRADAN SOL KOLUMU OLMUŞ...ifadelere dikkat edelim lütfen...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

BİR AVUKATIN HATIRALARI

BİR AVUKATIN HATIRALARI

Kıymetli ziyaretçilerimiz, aşağıda nakledeceğimiz hatıralar, Mutlakıyet, Meşrutiyet, Cumhu

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

Güngörmüş, gün geçirmiş zatların yanında insanın ya bir not defteri olmalı veya bir kayı

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

Sungur Ağabey anlatıyor: ‘Ahmet Feyzi Ağabey hapiste iyice hırslanmış, Temyiz’e layiha ya

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

Hafız Rıza Çöllüoğlu, değerli bir büyüğümüz. Muradiye Vakfının kurucularından olan Ho

MOLLA VAHDEDDİN KÜFREVİ’DEN HATIRALAR

MOLLA VAHDEDDİN KÜFREVİ’DEN HATIRALAR

Şeyh Muhammed Küfrevi hazretlerinin torunlarından Vahdettin Küfrevi Efendi'nin hatıraları

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCAEFENDİ VE BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCAEFENDİ VE BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ

Abdurahman Büyükkörükçü hocamızla 29.06.2011 tarihinde Konya Erenköy’deki evlerinde kısa

İMANIN TEZAHÜRÜ

İMANIN TEZAHÜRÜ

Biz bu yazımızda Üstad Bediüzzaman’ın Tarihçe-i Hayatında da neşredilen bir kahramanlığ

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

Ebu Hüreyre

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI