Cevaplar.Org casino maxi

EVLENECEK KİŞİLERİN GÖRÜŞMELERİ


Ali İhsan Er

aliihsaner@hotmail.com

2003-01-01 13:10:33

Büyüklerimin aracılığı ve tavsiyesiyle evleneceğim, evlenmemin hayırlı olacağına inandığım kişiyi(bayan) bulduğuma inanıyorum.Ben aileme durumu açıkladım. onlar onayladılar.O ise annesine,ablasına,erkek kardeşine söyledi.Onlar da onayladı.Fakat babasına söylemedi.Çünkü ondan 3 yaş buyuk ablası var. Ve annesi de kendisi de ablasını beklememiz gerektiğini en azından ablasının nişanlanması gerektiğini söylüyor.Babasının da bizim meseleden haberdar olduğunda hızlı davranacağı ve ablasının durumunu gözardı ederek işi hızlandırmak isteyeceğini düşünüyorlar.Biz şu an ikimiz aynı şehirde farklı kurumlarda görev yapıyoruz.O,hem çevreden hem de okuldan evlilik düşüncesiyle rahatsız ediliyor.Şayet çevresine düşündüğü kişiyi bulduğunu söylediğinde ise kendisine inanılmayacağını düşünüyor.Ben de o da ilişkimizin ŞEYTAN tarafından kirlenmesini istemiyoruz.Bu noktada neleri yapıp neleri yapamayacağımızı neleri yapmamız gerekip neleri yapmamamız gerektiğini öğrenmek istiyorum.Bana bu konuda tavsiyeleriniz ne olur? SORULAR 1-BİRBİRİMİZİ BELLİ ÖLÇÜDE TANIMIŞ OLMAMIZA RAĞMEN GÖRÜŞMEMİZ UYGUN OLUR MU? 2.GÖRÜŞMELERİMİZDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 3.Uzun telefon görüşmelerinin dini açıdan mahsuru var mı? 4.BiR PASTAHANE VEYA LOKANTA GÖRÜŞMESİ, BİR EVDE BAŞKALARI DA VARKEN KAPI AÇIP OLARAK BAŞKA BİR ODADA GÖRÜŞMEMİZ, TANIDIK BİRİLERİNİN GÖRMEYECEĞİ BİR ŞEKİLDE YOLDA YÜRÜYEREK GÖRÜŞME gibi imkanlardan hangisi ya da hangileri dini açıdan mahsurlu değildir? HAngisini tavsiye edersiniz? 5.Yoksa hiçbir şekilde görüşmemeli ve nikahımı beklemeliyiz? 6.Yoksa - onun bu konuda düşüncesinin ne olacağını bilmiyorum - tanıdıklarımız arasında bir nikah mı yapmalıyız.Ailelerimize haber vermeden... Cevaplar: 1. İslam uleması birbirini tanıma maksadıyla tarafların görüşmelerine belli şartlarda cevaz vermişlerdir. Ancak bu, bir, iki veya en fazla üç defa olmalı.. onun dışındaki beraberlikler peşinde bir sürü sorunlar yumağı getirecektir. 2. Bir defa hiç kimsenin olmadığı bir ortamda bulunmamalısınız.. bunun için içinde aile fertlerinin de olduğu bir ev veya umuma açık cafe, lokanta gibi yerler ideal.. 3. Telefon görüşmelerinde şehevi duyguları kamçılayıcı gibi İslam’ın yasakladığı sözler dışındaki ifadelerle görüşme yapmakta mahzur yok. 4. İkinci soruda bu soruya cevap verildi. Ancak bir kere daha hatırlatalım.. görüşmeden kastettiğimiz tanımak için yapılan ilk görüşmeler.. bunun dışındaki görüşmeler nikahınız olmadığı için doğru değildir.. 5. Evet aslında en güzeli ve sağlıklısı bu.. sabrederek nikahı beklemelisiniz.. inanın bu daha isabetli ve verimli olacaktır. 6. İşte bu çok sakıncalı bir mevzu.. ailenin haberi olmadan yapılan nikahlara nikah-ı sır diyoruz.. ve bu mesele çok tehlikeli.. kesinlikle böyle bir yola başvurmayın. Çünkü böyle bir nikaha haram demek bile mümkündür.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

AHİRET VE SONRASI

AHİRET VE SONRASI

O gün yeryüzü, başka yeryüzüne çevrilir, gökler de başkalaşır." (İbrahim, 14/48) ayetind

NİÇİN YARATILDIM?

NİÇİN YARATILDIM?

1. Allah’ın bizi ve evreni niçin yarattığını anlamakta güçlük çekiyorum. Tanınmak istem

DOĞUM ÖNCESİ- ÖLÜM SONRASI

DOĞUM ÖNCESİ- ÖLÜM SONRASI

Soru: Doğum öncesi ve ölüm sonrası ile ilgili inanmayanlara aklı deliller sunabilir miyiz? Öl

ZİKİR HALKALARI CENNET BAHÇELERİ Mİ?

ZİKİR HALKALARI CENNET BAHÇELERİ Mİ?

Soru: Zikir halkaları cennet bahçeleri mi? Efendimiz (s.a.v): “Cennet bahçelerine uğradığın

BİR ŞİRKET İHTİLAFI

BİR ŞİRKET İHTİLAFI

Ahmet Bey ve Mehmet Bey arasındaki çıkan ihtilaf nasıl çözülmelidir. Ahmet Bey üretim ve

“NANKÖR İNSAN”

“NANKÖR İNSAN”

Soru: Hac Suresi 66. ayetde “Sizi dirilten,sonra öldüren,sonra yine diriltecek olan O’dur. İn

CEHENNEMİN BESİNLERİ

CEHENNEMİN BESİNLERİ

Soru: Gasiye 6 da Cehennemde Darı dikeninden başka yiyecekleri yoktur der Duhan/ 43-46. Doğrusu g

ATEİSTLERİN DUA SORUNSALI

ATEİSTLERİN DUA SORUNSALI

Soru: Dua sorunsalının ikinci ve daha ince yönü de Allah'ın rahman ve rahim sıfatı ile ilgili

HAYAL KURMAK

HAYAL KURMAK

Soru: İslam’da hayatımızla ilgili hayal kurmanın ne gibi bir önemi var, yüce Allah gerçekle

UĞURSUZ GÜNLER

UĞURSUZ GÜNLER

-Çarşamba günü kan aldırmak ve tırnak kesmeyi nehyeden rivayetleri sahih değildir diyerek cid

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

GELİNLİK TESETTÜRÜ SAĞLAR MI?

Sual:”Nikâh merâsiminde gelinlik giyilebilir mi? Gelinlik tesettüre aykırı düşer mi?

Şüphesiz o, korunmuş bir kitapta (yazılı) olan pek şerefli/değerli Kur'an'dır ki O'na temiz olanlardan başkası dokunamaz.

(Vakıa, 77-78-79)

GÜNÜN HADİSİ

Sehavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil sehavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI